Haber

Prof. Dr. Ercan: Yıkım Kuvveti 9 Olacak Depremin Nerede Olacağını Biliyoruz

Prof. Dr. Ercan: Yıkım Kuvveti 9 Olacak Depremin Nerede Olacağını Biliyoruz

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından düzenlenen “Deprem Her Lahza Kapımızda” adlı panele katılım belirten Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, olası Marmara depremi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Olası Marmara depreminin kaynağı olacak Kuzey Anadolu fayı hakkında açıklamalarda yer alan Prof. Dr. Ercan, sözlerine 1999’da İzmit’te yaşanan korkunç depremle başlarken şu ifadeleri kullandı:

“1999 İzmit depreminin geleceğini 1982’de söylemiştik”

deprem

“Sonuçta İzmit 1999 depreminin olacağını biz jeofizik mühendisleri öncelikle 1982 yılında söyledik. 1982 yılında algoritmamı uyguladığım vakit 1994’cilt daha sonra her an deprem olabilir demiştim. 

Emrindeki bunu çoğunuz anımsamıyordu çünkü o süre için deprem konuları bu değin alaka çekmiyordu. Daha Sonra 5 sene gecikmeyle 1999 depremi gümbür gümbür geldi ve 17 bin 800 kişiyi kaybettik. 7,5 büyüklüğündeki bu depremde boşalan enerji 130 atom bombasının gücüne benzer değerdeydi.”

“Bir yerde 7 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı olduysa gelecekte de benzer yerde benzer büyüklükte bir zelzele olacaktır.”

deprem 2

Kuzey Anadolu fay hattı kaynaklı olarak Marmara Denizi’nde gerçekleşecek bir depremin, bütün Marmara Bölgesi’ni etkileyecek bir yer sarsıntısı olacağını ifade eden Prof. Dr. Ercan, “Marmaraereğlisi’nin önünde olacak deprem keza Tekirdağ, Çanakkale, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova ayrıca de Kocaeli’nin depremidir. Nasıl onların depremi bizi etkilediyse bizim depremimiz de buraları etkileyecektir. 

Seslenmek ancak bu hazırlık sadece Tekirdağ’da değil bu saydığım illerin tamamında yapılmalıdır. Çünkü Marmara’da bugüne değin yapmış olduğum araştırmada Marmara depremleri bir bütün davranışı içinde oluyorlar. Depremin bir yasası vardır ve bu yasa der ama ‘Bir yerde 7 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı olduysa gelecekte de aynı yerde aynı büyüklükte bir deprem olacaktır.’ Çağrıda Bulunmak ama tarihini bilmeyen tarihini yaşar.” biçiminde konuştu.

“Tekirdağ ilini deprem bekliyor”

deprem 3

Yer Sarsıntısı ölçerler bir uçtan bir uca Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bütünüyle nerede gerginlik olduğunu saptama edebildiklerini ifade eden Prof. Dr. Ercan, “Buna tarafından Büyükçekmece’nin batısından Şarköy’e kadar yüksek stres yaşanıyor.” derken sözlerine şu şekilde devam etti:

“Demek ancak bu gerginliğin bulunduğu toprağın bir kısmı Silivri’den başlıyor. Yani İstanbul’un batısından başlıyor ama büyük bölümü Tekirdağ ilinde bulunuyor. Buna tarafından Tekirdağ ilini deprem bekliyor diyoruz. Bu depremin olacağı yer ise bu arı kovanının en yoğun olduğu yer olan Marmaraereğlisi’nin önü oluyor. Arzu ederseniz haricen çıkarız sizlere depremin tam nerede olacağını da gösterebilirim. Sadece Marmaraereğlisi depremi olmayacak bütün Trakya bölgesinin depremi olacak. 

Nasıl kırılacak bu zelzele derseniz, doğu-batı doğrultusunda kırılacak. Bir yer sarsıntısı olduğu vakit ayrıca doğu-batı doğrultusunda kırılacak keza de Trakya kırığını oynatarak tam bu Marmaraereğlisi’nde yer alan dolum tesislerinin altından geçerek Çorlu’ya dürüst gidecek, Çorlu’yu da çok etkileyeceğini söyleyeyim. Lüleburgaz, Babaeski üzerinden Edirne’ye değin etki yaratacak. Yani bu deprem yalnızca Marmaraereğlisi depremi olmayacak bütün Trakya’nın ve Marmara bölgesinin depremi olacak.”

“İstanbul Depremi büyük olmayacak”

deprem 4

İstanbul Depremi’nin sanıldığı değin büyük olmayacağını bildiren Prof. Dr. Ercan, “İstanbul’un önünde olacak olan zelzele Küçükçekmece ile Avcıların önünde olacak ve bu zelzele 6,4 ile 6,7 aralarında olacak. Yani büyük olmayacak. İstanbul’da büyük zelzele olsaydı arkadaşlar, hiçbir şey bilmiyorsanız oradaki kalıntılara bakın. Bugün ne Ayasofya kalırdı ne Bozdoğan Kemeri kalırdı, ne Süleymaniye kalırdı, İstanbul’un surları kalırdı. Yedikule surları her zelzele olduğunda yıkılır. Bana tarafından ilk zelzele Küçükçekmece’nin altında olacak” diyerek şaşılacak açıklamalarda bulundu.

“Kıyı şeridindeki yapıların hepsinin yıkılması gerekiyor”

deprem 5

Başlıca tehlikenin Tekirdağ’da olduğunu bildiren Prof. Dr. Ercan, kimsenin bu depremden söz etmediğini ifade ederken, “Kimse Tekirdağ depreminden laf etmiyor herkes İstanbul diyor. Oysaki büyük zelzele Tekirdağ’da olacak. Marmaraereğlisi’nin beklediği depremin afet kuvveti de 9 olacaktır. Eğer Marmaraereğlisi’nde enteresan aşağı insan seslenmek istemiyor, can kaybı yaşamak istemiyorsanız o kıyı şeridindeki yapıların hepsinin yıkılması gerekiyor. 

Siz yıkmazsanız zelzele hepsini yıkacak bu yapıların. İnsanlar önce malım dememeli önce canım demeli. Bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde depremden ölmesinin maliyeti 1 milyon 250 bin dolardır. Peki bir kişinin depremde ölmemesi için yapılması gereken kişi başı yatırımın miktarı ne kadardır biliyor musunuz? Yalnızca 5 bin dolardır” biçiminde konuştu.

“Marmaraereğlisi depremi İstanbul’da olacak olan depremin 6 katından daha artı olacak”

deprem 6

Marmaraereğlisi’nde gerçekleşecek olası bir depremin, olası İstanbul depreminden fazla daha yok edici olacağını öne süren Prof. Dr. Ercan, “Marmaraereğlisi depremi İstanbul’da olacak olan depremin 6 katından daha fazla olacak. İstanbul’da beklenen depremde açığa çıkacak zorlama 4,3 atom bombası gücünde olacak. Ama Marmaraereğlisi’nde olacak olan depremde açığa çıkacak kuvvet ise 24 atom bombasına benzeyen değer olacaktır. Lakin biz bunu can kayıpsız atlatabiliriz.” dedi.

“Adam bir daire veriyor, iki daire istiyor. Böyle olmaz.”

deprem 7

İstanbul’un sahip olduğu büyük nüfus sebebiyle burada yaşanacak mümkün bir yer sarsıntısı için tedbir almanın kolay olmadığını açıklayan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, çarpıcı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“1 milyon 600 bin yapının dönüştürülmesi için bir defa para değil, sonradan yasada bazı eksikler var. Sonra millet bu konuda da yardımcı olmuyorlar yönetimlere. Çünkü adam bir daire veriyor iki daire istiyor ya da ‘Ben bu daireyi veririm ama benzer boyutta daire isterim’ diyor. Böyle olmaz ki yani o zaman hangi müteahhit o yapıyı yıkıp bitmiş yapar ancak. Dolayısıyla yönetim ve ırk arasında mal mülk anlaşması olması gerekiyor. 

Bu muhakkak böyle, her şeyi devletten de beklemeyecekler. Yoksulun elinden yakalamak gerekiyor. Yoksulun elinde para olmadığı için yapısını yıktırıp her tarafta yaptırma olanağı yok. Sonra bilhassa Türkiye’deki yapıların yüzde 20’si yerden gelen sorunlar, yüzde 80’i yapıdan gelen sorunlardan dolayı yıkılıyor. Yapısal sorunlar için banka kredi veriyor lakin jeofizik araştırmalar için banka kredi vermiyor. Yani yarından tezi değil bankalar yerden gelen sorunlar için de kredi vermeli.”

“Ezine Pazarı kırığı diri”

deprem 8

Yakın zamanda Malatya, Kültürlü ve Çorum illerinde meydana gelen küçük çaplı depremler hakkında da konuşan Prof. Dr. Ercan, “Bunlar depremcik boyutundaydı. Yalnızca Çorum’da, Ezine Pazarı kırığında bir deprem oldu 4.1 büyüklüğünde. Bu Ezine Pazarı kırığının diri olduğunu gösteriyor. Diğer depremler daha küçük boyuttaydı, onlarda çekinecek bir durum yok. Oysa Sisam’da beklediğimiz o orta büyüklükteki 5,5-5, 6’ya değin olacak depremlerin hiçbiri olmadı az önce. Bu koşul orada çekincenin sürdüğünü ve İzmir’de zarar görmüş yapıların bir lahza önce yıkılıp oradaki ölümlerin gelecekte önlenmesinin yararını gösteriyor bize. 

Şu Anda Aydın’da depremler çok seyrek aralıklarla oluyor. Kuşadası da Aydın’ın bir ilçesi biliyorsunuz. Depremlerin en sık olduğu yer Sisam Adası ve Kuşadası’nın bulunduğu kesim. O nedenle yer sarsıntısı için en çekinceli olan bölge Okumuş’dır. Lakin Efeler ilçesi değildir. Aydın’da deprem çekincesi yüksek olan ilçeler Nazilli, Söke, Kuşadası, Ortaklar, Germencik ve Efeler olarak sıralanıyor.” ifadelerini kullandı.

“Gerçek İzmir depremi, İzmir fayı üzerinde olacak”

deprem 9

Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de gerçekleşen ve onlarca vatandaşımızı kaybettiğimiz deprem hakkında da konuşan Prof. Dr. Ercan, “gerçek” İzmir depreminin İzmir’deki fay üzerinde gerçekleşeceğini belirtirken, açıklamalarını şu şekilde noktaladı:

“İzmir için zaten bu zelzele İzmir’de olmadı, Sisam’da oldu. Depremin büyüklüğü 7, afet gücü 9’du. Bu birazcık Türkiye’nin ayıbıdır. Sisam bölgesinde 7’den büyük yer sarsıntısı beklemediğim için İzmir’de daha büyük bir zelzele beklemiyorum demektir. İzmir’in reel depremi İzmir kırığının üstünde olacak bir depremdir. Eğer İzmir’de 7 büyüklüğünde deprem olsaydı birçok kişinin ölümünden laf edebilirdik. 

“İstanbul depremine daha 20-25 yıl var”

deprem 10

Evet, Sisam’daki kırık boşalmıştır orada bir zelzele beklemiyorum. Fakat İzmir kırığı gelecekte deprem yaratmak için birikimini sürdürmektedir. Kentsel değişim bu işin tek çaresidir. Depremi ben kısa bir süre içinde beklemediğimi söylemiştim. Kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor. Yapısal dönüşümden vazgeçip, mahalle ve ilçe boyutunda yıkıp yerine her yerde yapmamız gerekiyor. 

Bir lahza önce yapılması gereken budur. Belediyelerin ise bu yapıları kontrol ettirip onları yenileme konusunda zorlama yetisi yoktur. Belediyelerin bu yetkisi belediyelere verilirse bu meslek hızlanır. Hiçbir şey için asla geç değildir. Dolayısıyla İstanbul depremine daha 20-25 yıl var. İstanbul’da yok edici bir yer sarsıntısı olmadı hemen şimdi. Kaldı fakat Marmaraereğlisi’nde de deprem olmadı. Bugüne dek yasalar, yönetmelikler çıktı, kentsel dönüşümler için taban haritaları çıkarıldı. Bundan daha sonra yapılacak eylem işi süratli gitmek.”

Comments
To Top