Haber

Prof. Dr. Ceyhan’a Göre Tam Kapanma 28 Gün Olmalı

Prof. Dr. Ceyhan'a Göre Tam Kapanma 28 Gün Olmalı

Bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de ağır şekilde etkileyen koronavirüs pandemisi ile ilgili olarak uzmanlar peş peşe açıklamalar yapıyor. Pandemi döneminde izlenmesi gereken yol konusunda ise farklı düşünceler var. 

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önlemlere ilişkin açıklama yaparak “Tam kapanma 28 gün olmalı, 14 gün işe afacan. Seyahatler kısıtlanmadan salgınla başa çıkılamaz. Sonradan alınan önlemler işe yaramadı” ifadelerini kullandı.

“Tam kapanma 28 gün olmalı”

mehmet ceyhan

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Fox TV’ye açıklamalarda bulundu. Ceyhan,  “İstanbul’da vaka azıcık düştü fakat ayrım etmiyor. İstanbul’dan her yere yolculuk var. Bir yerde azalırken diğer şehirde artıyor. Nisan, mayıs aylarında. alınması gereken önlemler alınmadı” diyerek görüşlerini bildirdi. 

Profesör hekim hem “İl Hıfzıssıha kurullarının alacağı önlemlerin anlamı kalmadı, çünkü bütün ülkeye yayıldı. Seyahatler kısıtlanmadan salgınla başa çıkılamaz. Hastalığı taşıyanları yüzde 20’lik bölümü süper bulaştırıcı.” ifadelerini kullandı. 

Hastalığın kuluçka süresinin kapanma süresi olarak tatmin edici olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan ayrıca “Bütün kapanma 28 gün olmalı. 14 gün işe afacan. 14 gün bir kuluçka süresidir. Önleme için 2 kuluçka süresi yani 28 gün kapanma gerekiyor. Erken dönemde alınmayan önlemler sonra alınınca işe yaramadı” dedi.

Yasaklar devam ediyor

mehmet ceyhan

Koronavirüs ile çaba çalışmaları kapsamında ülkemizde de kısa süreli sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Haftasonları iyice sokağa çıkma yasağı uygulanırken hafta içi de akşamları kesin saatler aralarında sokağa çıkma kısıtlamaları geçerli oluyor.

Pandemi sürecini atlatmak için kişisel olarak da önlemler almamız gerekiyor. Sosyal mesafeyi gözetmek, hijyenimize ağırlık belirlemek ve maske takmak pandemide hastalıklardan korunmamızı, sevdiklerimizi de korumamızı sağlayacaktır.

Comments
To Top