Haber

Porsche, Bir Özel Jetle Aynı Tasarım Çizgisine Sahip Otomobil Üretecek

Porsche, Bir Özel Jetle Aynı Tasarım Çizgisine Sahip Otomobil Üretecek

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer ve Alman spor otomobil üreticisi Porsche, dünyanın ilk benzer tasarımlı özel jetini ve spor otomobilini ortaya hariç tutmak için meslek birliği gerçekleştirdi. Duet olarak olarak isimlendirilen ikili, normal şartlarda birbirlerinden tamamen ilgisiz iki vasıta olan Embraer Phenom 300E ile Porsche 911 Turbo S’i kardeş ürünler haline getiriyor.

Yalnızca 10’ar adet üretilen özel tasarım Embraer Phenom 300E ve Porsche 911 Turbo S’deri oluşan Duet, gümüş renk ağırlıklı bir tasarım dili ortaya koyuyor. Her iki vasıta da Brilliant Chrome ve Speed ​​Blue olarak adlandırılan tasarım detaylarına ve Jet Grey Metallic ve Platinum Silver Metallic olarak adlandırılan belli başlı renklere sahip.

porsche embraer

Tasarımcılar, 911 Turbo S ile Phenom 300E’yi görsel anlamda eşleştirmek için öylesine ayrıntılı bir tasarım çalışması gerçekleştirmişler oysa 911 Turbo S’in hava girişleri, Phenom 300E’nin motor yuvalarıyla düzenli şekilde Brilliant Chrome’a boyanmış durumda. Hem otomobilin kapı eşiğinde, uçağın ise kanadında, “No Step” yazısı yer alıyor.

porsche embraer 2

Tasarımcılar iki aracın dış tasarımı kadar iç mekanda da bir uyum karşılamak için çaba göstermiş durumdalar. Mesela, Phenom 300E’nin koltukları, 911 Turbo S ile adeta birebir benzer görünüme kavuşacak şekilde kaplandı. Ayrıca karbon fiber tasarım detayları da tekrar iki aracın tasarım bütünlüğünü sağlıyor.

porsche embraer 3

Varsayım edebileceğiniz gibi iki şirket, Duet’i satın alanların kendilerini ‘özel’ hissetmesi için imkanları zorlamaktan geri durmuyorlar. bu nedenle Duet satın alanlara özel bir pilot çantası, hoş bir hafta sonu tatili ve özel tasarım Porsche Design 1919 Globetimer UTC titanyum saat armağan edilecek.

porsche embraer 4

Peki bir adet özel tasarım Porsche 911 Turbo S ve bir adet Embraer Phenom 300E’den oluşan Duet’in fiyat etiketi(!) ne değin olacak? Duet için açıklanan başlangıç fiyatı 10,9 milyon dolar (takriben 93.4 milyon TL) Hem özelleştirme seçeneklerine tarafından fiyatın daha da artabildiğini belirtelim. Duet için ilk teslimatlar 2021 yılında gerçekleşecek.

Comments
To Top