Haber

Pornhub, Çocuk İstismarı Nedeniyle Milyonlarca Videoyu Sildi

Pornhub, Çocuk İstismarı Nedeniyle Milyonlarca Videoyu Sildi

Mastercard ve Visa, geçtiğimiz günlerde Pornhub’a kendi kartları üzerinden ödeme yapma işlemini askıya aldığını duyurmuştu. Bu iki dev şirketin bu hamleyi yapmasının sebebi ise dünyanın en büyük erişkin içerikli video sitesi Pornhub’a onaylanmamış kullanıcılar tarafından yüklenen videolardı.

Pornhub’a yönelik bu eleştiriler aslında uzun süredir bulunuyordu. Ama olayların fitilini ateşleyen şey, New York Times’ta yayınlanan bir haber oldu. Haberde, Pornhub’da erişkin olmayan çocuklara ait videoların yer aldığı aktarılmıştı.

Pornhub, onaylanmamış kullanıcıların yüklediği videoları siliyor

pornhub

Şirket, yaşanan bu olaylar ardından onaylanmamış kullanıcılar göre yüklenen milyonlarca videoyu kaldırmaya başladı. Keza yapılan duyuruda, video yüklemenin onaylanmış kullanıcılarla sınırlandırılacağı açıklama edildi. The Verge’de bulunan habere göre bundan sonra sadece devlete ait içerik ortakları ve Pornhub Model Programı üyeleri tarafından video yüklenebilecek.

The Verge’ün Motherboard’dan aktardığı habere tarafından Pornhub, şu ana değin 8,8 milyon videoyu kaldırdı. Sitede pazar akşamına değin 13,5 milyon videonun yer aldığı ve bu sayının pazartesi günü itibariyle 4,7 milyona indiği ifade edildi.

Pornhub’da da YouTube’a aynı bir kazanç sistemi bulunuyor. Kullanıcılar, kendi kanallarını oluşturarak kendi videolarını yüklüyorlar ve videodaki reklamlardan kazanç elde ediyorlar. Bu videolar, sitedeki içeriklerin manâlı bir kısmını oluşturuyor.

New York Times‘da yayınlanan haberle birlikte harekete geçen Mastercard ve Visa’nın servisi kesmesi sonrası eyleme geçen Pornhub’ın bundan sonra sadece onaylı hesapların video yükleyebilmesi politikasını daimi hale getirip getirmeyeceğini ilerleyen yıllar gösterecek.

Comments
To Top