Haber

Pompeii Harabelerinde İyi Korunmuş 2000 Yıllık 2 İnsan Bedeni Bulundu

Pompeii Harabelerinde İyi Korunmuş 2000 Yıllık 2 İnsan Bedeni Bulundu

İtalyan Kültür Bakanlığı göre cumartesi günü yapılan bir açıklamada arkeologların, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu yıkılan antik Roma kenti Pompeii’de yanarak ölen iki erkek bedeninin doğaüstü iyi korunmuş kalıntılarını keşfettiği duyuruldu.

Kalıntılar, antik Pompeii merkezinin 700 metre kuzeybatısındaki Civita Giuliana’da, büyük bir villa alanındaki bir yeraltı odasında bulundu. Pompeii yetkilileri, kurbanların Vezüv Dağı’ndaki ilk kül yağışından kurtulduklarını ama ertesi sabah meydana gelen dinç bir volkanik patlamaya yenik düştüğünü söyledi.

Kurbanlardan birinin statü sahibi, diğerininse onun kölesi olduğu düşünülüyor:

Pompeii'de bulunan insan bedenleri

İyi korunmuş kafatası kemiklerine ve dişlere bakıldığında kurbanlardan birinin 18-25 yaşları arasında bir genç olduğunu varsayım eden araştırmacılar, bu cesedin omurgasında disk sıkışması olduğunu da saptama etti. Bu bulgudan yola çıkan arkeologlar, genç adamın ağır işlerde çalışan bir köle olduğu varsayımına ulaştı.

Arkeologlara göre daha ihtiyar olan diğer adam ise özellikle göğüs bölgesinde sağlam kemik yapısına sahipti ve muhtemelen yüksek statü sahibiydi. Yetkililer, elleri göğsünde ve bacakları bükülü bir şekilde can veren bu adamın 30 – 40 yaşlarında olduğunu varsayım ederken, adamın yüz çevresinde olasılıkla çökmüş tavanın kalıntıları olan beyaz boya parçalarının bulunduğu da bildirildi.

Pompeii'de bulunan insan bedenleri

Her iki iskelet de antik Roma döneminde ‘cryptoporticus’ olarak bilinen ve yapının üstteki katına çıkan bir yeraltı koridorunda bulundu. Pompeii’deki kazılardan sorumlu Profesör Massimo Osanna, iki kurbanın ölümcül kül, kaya ve zehirli gaz bulutlarından firar etmek için bu yeraltı bölgesinde sığınacak bir yer aradıklarını söyledi.

Kül tabakasında kalan bez kıvrımlarından yola çıkılarak genç adamın olasılıkla yünden üretilmiş kısa ve kıvrımlı bir tunik giydiği ortaya çıktı. Daha ihtiyar olan kurbanın ise pelerin taktığı anlaşıldı.

Yeni herif koronavirüs (COVID-19) önlemleri zarfında ziyaretçilere kapalı olan alanda kazı çalışmaları devam ediyor.

Comments
To Top