Haber

PlayStation 5’in 667 GB Kullanılabilir Alan Sunacağını Gösteren Garip Paylaşım

PlayStation 5'in 667 GB Kullanılabilir Alan Sunacağını Gösteren Garip Paylaşım

Oyunseverlerin iple çektikleri günler bundan böyle az daha geldi. Bir yandan Sony diğer yandansa Microsoft, önümüzdeki günlerde yeni oyun konsollarını oyunculara ulaştıracaklar. Konsolların neler sunacağı bugüne kadar yapılan açıklamalarla gün yüzüne çıkmıştı fakat yaşanan son bir gelişme, PlayStation 5’in depolama alanıyla ilgili kafaları karıştırmış durumda.

Okami13_ kullanıcı ismine sahip olan bir Twitter hesabından yapılan paylaşım, PlayStation 5 hayranlarının kafasını karıştırdı. Sony, PlayStation 5’in 825 GB kapasiteli bir SSD ile birlikte geleceğini açıklamıştı. Ancak paylaşılan tweet, bu depolama alanının yalnızca 667 GB’lik bölümünün kullanılabileceğini ortaya koyuyor. 

İşte Twitter kullanıcısının işaret iddiasını paylaştığı o görsel

PlayStation 5

Size bir kısmını gösterdiğimiz görüntü, PlayStation 5’in depolama alanının 667,176 GB olduğunu gösteriyor. Hem bu depolama alanının 648,352 GB’lik bölümü kullanılabilir durumda. Az sonradan paylaşacağımız görüntüde de görebileceğiniz üzere ise konsolda, sadece Astro’s Playroom isimli oyun kurulu. Astro’s Playroom’un PlayStation 5’in başlangıç oyunu olduğunu biliyoruz ancak Sony’nin açıkladığı depolama değerlerdeki sistem dosyalarına dahil edilip edilmediğini ise şu lahza için bilemiyoruz.

PlayStation 5

bu vesileyle, yukarıdaki görüntüde kafa karıştıran bir nokta var. Şöyle oysa PlayStation 5, görülmemiş bir sürat sunan SSD’ye sahip. Oysa yukarıdaki görüntüde SSD’ye yok, HDD’ye şive yapılıyor. Yani değerler doğru olmayabilir, ola ki de bir manipülasyon ürünüdür. Bu detayları az önce bilemiyor olsak da bu depolama alanı değerlerinin, Xbox Series X‘ten daha düşük olduğunu söylemek lüzum.

Microsoft göre yapılan açıklamalara göre Xbox Series X, 1 TB kapasiteli bir SSD ile birlikte gelecek. Oysa kullanıcılara sunulan depolama alanı, 802 GB ile sınırlı. Geriye kalan kısımsa sistem için ayrılıyor. Bu noktada değinmemiz gereken diğer bir husussa, her şeye rağmen PlayStation 5’in daha verimli olduğu. Çünkü görünüşe göre Xbox Series X, sistemde kapladığı bölge açısından PlayStation 5’e kadar biraz daha ağır.

Comments
To Top