Haber

PlayStation 5 Türkiye’de Satışa Sunuldu: İşte Fiyatı, Oyunları ve Özellikleri

PlayStation 5 Türkiye’de Satışa Sunuldu: İşte Fiyatı, Oyunları ve Özellikleri

PlayStation 5, ne süre çıkacak, fiyatı ve oyunları nasıl olacak, hangi özelliklerle gelecek diye yıllardır bekleniyordu, konsol bugün Türkiye’de satışa sunuldu. 19 Kasım 00.00’dan itibaren Sony ile anlaşmalı olan Turkcell, Mediamarkt, Teknosa gibi resmi satış noktalarından sipariş edilebilen konsol, kısa vakit içerisinde bütün satış noktalarında ulaşılabilir olacak.

PlayStation 5’in Ultra HD Blu-ray disk girişli ve disk girişsiz almak üzere iki bambaşka versiyonu bulunuyor. Disk girişi olmayan versiyonda oyunlar yalnızca internet üzerinden indirilebiliyor. Disk girişli versiyonda ise oyunlara disk üzerinden erişilebiliyor, bu sayede yeni tür oyunların yüklü dosyalarını değişmez diskte depolama zorunluluğu kalmıyor. Şüphesiz bu şart fiyata da yansıyor.

PlayStation 5 Türkiye fiyatı ve satış noktaları:

playstation 5 fiyatı

PlayStation 5, şimdi sadece Sony anlaşmalı satmak noktalarında. Bu noktalar Turkcell, Teknosa, Mediamarkt gibi zincirleri kapsıyor. Yeni noktalar eklendikçe sizlere bilgi vereceğiz.

19 Kasım itibari ile Türkiye’de satışa sunulan PlayStation 5’in disk girişli sürümü için öğüt edilen satmak fiyatı 8.299 TL olarak belirlendi. Yurt haricen benzer modelin fiyatı ise 499 dolar/euro bandında. PS5’in Türkiye fiyatını bu denli 4400 TL seviyesinde olan vergiler. Fakat vergileri hariç tutarsak Sony’nin, PS5’i ülkemizde yerinde fiyatlı satışa sunmak için kârdan hasar hesabı yaptığını ve yurt dışından daha ucuza gümrük girişi gerçekleştirdiğini görebiliyoruz. 

PlayStation 5 oyunları:

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (yukarıda) Horizon Forbidden West Assassin’s Creed Valhalla Call of Duty: Black Ops Cold War Ratchet & Clank: Rift Apart Gran Turismo 7 Demon’s Souls Returnal Destruction AllStars EA SPORTS FIFA 21 NBA 2K21 Godfall Watch Dogs Legion Fortnite DIRT 5 Tom Clancy’s Rainbow Six Siege Devil May Cry 5: Special Edition Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online (2021) Resident Evil Village (2021) Hogwarts Legacy (2021) Deathloop (2021) Ghostwire: Tokyo (2021) Hitman 3 (2021) Outriders (2021) Pragmata (2022) Project Athia (Çıkış tarihi açıklanacak) Final Fantasy XVI (Çıkış tarihi açıklanacak)

Yukarıdaki oyunların manâlı bir kısmı, PlayStation 4 için de oynanabilir durumda olacak. Oysa PlayStation 5 versiyonları, güçlü ekipman tamamen Ray Tracing ve RTX gibi görsel geliştirmelere sahip olurken, bununla beraber daha akıcı bir deneyim sunacaklar. 

PlayStation 5’in oyunları, zaman içerisinde çeşitlenerek özgün bir hale gelecek. Sony’nin gelecek planları arasında PS5’in daha önceki konsollara kıyasla daha geniş kapsamlı bir oyun platformu yaratma amacı var. Tüm resmi açıklamaları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense’in özellikleri:

dualsense

Gelişmiş tetik şehvetli (Amaca göre büyüyen ya da azalan sertlik) DualSense titreşim motoru (Ortama göre değişen titreşim modları) USB Type-C temas DualSense kablosuz sorumluluk istasyonu Sesle denetim ve kulaklıksız sesli irtibat imkanı DualSense ‘Create’ butonu ile hemen kayıt ve yayın kontrolü

DualSense, PlayStation 5’i öteki konsollardan ayıran en kayda değer yardımcı diyebiliriz. Bir oyun kolu olmasının yanına hissiyat odaklı geliştirmeler bir uçtan bir uca oyunun görselliğinden ziyade deneyimine odaklı bir aygıt. Zemine ya da eyleme kadar ayrı titreşimler vermesi, yeniden eyleme kadar sertleşen veya yumuşaklaşan tetik sunması göz alıcı. 

DualSense ile FIFA oynarken yorulan bir futboluya depar attırmak için bastığınız tetik tuşu artan bir şekilde sertleşiyor. Ok ve yay gibi bilek gücü gerektiren silahları kullanırken yine tetiklerin sertleştiğini hissetmeniz olası oluyor. Karakteriniz veya aracınızın girdiği zemine veya etkileşimlerine göre DualSense, elinize ayrı şekillerde titreşimler gönderebiliyor. 

PlayStation 5 aksesuarları:

playstation 5 aksesuarları

DualSense oyun konsolu DualSense şarj istasyonu (Benzer anda 2 DualSense için uyumlu) HD kamera (Yayınlar ve video kaydı için) Pulse 3D kablosuz kulaklık Media Remote uzaktan kumanda

Sony’nin aksesuarları aralarında şu lahza için özel bir VR (Sanal Gerçeklik) gözlüğü bulunmuyor. Ancak bu aksesuar ailesi zamanla büyüyecektir. PlayStation 5’in aksesuarları hakkında tüm detaylı teknik bilgilere buradan ulaşmanız mümkün. 

PlayStation 5 veya diper konsollar hakkındaki tüm gelişmelerden haberdar elde etmek için Telegram kanalımıza katılabilir, bizi Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Keza yakında YouTube kanalımızda da PlayStation 5’in detaylı incelemeleri olacak, abone olup bildirimleri açabilirsiniz, yine görüşürüz 🙂

Comments
To Top