Haber

Plakaya Yazılan Trafik Cezaları, Kişisel E-Posta Hesaplarına Gönderilecek

Plakaya Yazılan Trafik Cezaları, Kişisel E-Posta Hesaplarına Gönderilecek

Trafik cezaları, hemen hemen cümbür cemaat göre son derece bıkkınlık yaratan cezalardır. Trafikte yaptığımız aşırı sürat, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme, kemer takmama gibi eylemlerde gelen trafik cezaları, kontrolün sağlanması için zorunlu bir koşul. Bir Takım durumlarda ise trafik cezası yenmiş olsa da bunun farkına varmayabiliyoruz. Bu sorunu çözmek isteyen Define ve Maliye Bakanlığı, teknik altyapısını kullanarak vasıta kayıt plakalarına düzenlenen trafik yönetimsel para cezası karar tutanaklarını vasıta sahiplerinin sisteme belirli e-posta hesaplarına göndermeye başlayacak.

“Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Yöntem ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlığıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar neticesinde plakasına trafik cezası yiyen vatandaşlar, sisteme belirtilen e-posta adreslerinde bir bilgilendirme mesajı alacaklar.

Trafik cezası

Kiralık araçlarda trafik cezası yendiğinde ceza kiralayan kişinin e-posta adresine gönderilecek

Yeni kararla birlikte sadece vasıta sahipleri yok, kiralık vasıta kullanan vatandaşlar da bu durumla karşısında karşıya kalacak. Kiralık araçla trafik kaide ihlali yaptığı tespit edilen şahısların ihlal tarihinde kiralamış olduğu araçların Kiralık Vasıta Bildirim Sistemi’nden anlaşılması halinde, trafik idari para cezası karar tutanağı, aracısız aracı kiralayan kişi adına düzenlenip beyanname edilecek. 

trafik ceza

Sisteme kayıtlı e-postası bulunmayan kişiler ceza bilgisine nasıl ulaşacak?

Trafik cezası yediğinde elektronik tebligat almak isteyen, fakat Define ve Maliye Bakanlığı’nda kayıtlı bir e-postası olmayan vasıta sahipleri ise Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın ilgili birimlerine başvurarak ya da “www.gib.gov.tr” adresinden bu bilgilere ulaşabilecek. Peki sizler, trafik cezalarının e-posta adresine gönderilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top