Haber

Piramitlerin 5000 Yıllık Kayıp Parçası Aberdeen’de Bulundu

Piramitlerin 5000 Yıllık Kayıp Parçası Aberdeen'de Bulundu

1872 yılında mühendis Waynman Dixon, Büyük Piramit’te Kraliçe Odası’nda, bugün Dixon yadigarları adı bahşedilen üç eşya bulmuştu. Bunlardan ikisi, British Museum’da sergilenirken üçüncü parça ise bir tahta küp idi.

Bu tahta parçası, çok uzun zamandır söylentilerin merkezinde yer alıyordu. Hakkında fazla sayıda efsane yer alan parçanın sahiden bir ölçü aleti olduğu ve piramitlerin nasıl yapıldığının sırrını da açığa çıkarabileceği düşünülüyordu.

19 yıllık araştırma netice verdi

kayıp parça

2001 yılında bir kayıtta tahta parçasının Aberdeen Üniversitesi’nin müze koleksiyonuna bağışlanmış olabileceğini söylüyordu. Koleksiyonu bağışlayan isimlerden olan James Grant, 1860’larda üniversitede tıp aydın ve Dixon ile dost olmuş, sonradan da ona Büyük Piramit’teki çalışmalarında muavin olmuştu.

Grant’ın ölümünün ardından 1895 yılında koleksiyonu üniversiteye bağışlanmıştı. yine de yapılan araştırmalar yeterince ayrıntılı olmadığı için takriben 13 santimlik sedir parçası değeri anlaşılamadan kenara atıldı.

Yıllar sonra Abeer Eladany adlı Mısır asıllı bir araştırmacı ise bu parçayı incelemeye başladı. Üniversitenin Asya koleksiyonu ile ilgilenmeye başlayan araştırmacı, kayıtları karşılaştırdı ve sonuç olarak kayıp parçayı ortaya çıkardı.

Buluş coşku yarattı

great pyramid

Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle kayıp sedir parçasının normalde daha büyük bir bütünün parçasıydı. Büyük parça ilk olarak 1993 yılında bir robotik incelemede görülmüştü. Bundan Böyle o bölgeye erişim olası olmuyor.

Yakın zamanda gelen araştırma sonuçları, tahta parçasının yaşının milattan önce 3341-3094 yıllarından geldiği ortaya çıktı. Bu da Büyük Piramit’i yaptıran Firavun Khufu döneminden takriben 500 sene öncesine tekabül ediyor. Bu da Dixon yadigarlarının yapıdan sonra değil, yapımının öncesinden kaldığı yönündeki teorileri destekliyor.

Aberdeen Üniversitesi’nden Neil Curtis, yaptığı açıklamada kayıp parçanın tahmin edilenden de eski olduğunu ve bu keşif sayesinde Dixon yadigarlarına olan ilginin tekrar canlanmasını beklediklerini söyledi.

Comments
To Top