Haber

Pilotların Kabusu, Gönüllerin Efendisi: İstanbul Park’taki 8. Viraj Neden Bu Kadar Ünlü?

Pilotların Kabusu, Gönüllerin Efendisi: İstanbul Park'taki 8. Viraj Neden Bu Kadar Ünlü?

Yıllardır beklediğimiz lahza geldi ve Formula 1, belki de 1 seneliğine; olur ya de daimi olarak Türkiye’ye geri döndü. Son olarak 2011 yılında Formula 1 yarışına ev sahipliği yapan İstanbul Park, bu yıl COVID-19 sebebiyle iptal edilen yarışlarla yeni pistlerin F1 takvimine eklenmesi fırsatıyla kendisine yer buldu.

İstanbul Park, Formula 1 tarihinde dünya çapında milyonlarca izleyicinin takdirini kazanmayı başaran bir pistti. Dünya’daki hiçbir piste benzemeyen yarış pisti, çoğu pistin tersine saat yönünün tersinde koşuluyor. Fakat pistin tek özelliği saat yönünün tersinde koşulmasıyla bitmiyor.

4 köşe noktası, 600 metre uzunluk, 280 kilometre sürat:

formula 1

İstanbul Park, özellikle 8. virajıyla Formula 1 tarihinde kendisine isim yapmayı başardı. Hermann Tilke kadar tasarlanan pistin 8. virajı seri halinde 4 köşe noktasına sahip. 600 metrelik uzunluğa sahip olan 8. viraj, pist saat yönünün tersinde olduğundan Formula 1 pilotlarını olması gerekenden daha da çok zorluyor.

Formula 1 pilotları viraj döndükleri sırada 6 G’ye dek kuvvete dayanıyorlar. Bu baskı, pilotların boyunlarını da etkiliyor. Öyle ancak pilotlar bu değin büyük kuvvete direnmek için sürekli boyun antrenmanları yapıyorlar. Ama Formula 1 araçlarının yarıştığı pistlerin birçok saat yönünde koşulduğundan pilotların boyunlarının sağ kısmı haliyle diğer sol kısımdan daha dirençli oluyor.

8. viraj

İşte 8. virajın zorluğu da buradan doğuyor. Hâlihazırda 4 apex noktasından da saatte ortalama 270 – 280 kilometre şipşak bu vesileyle kusursuz bir şekilde geçmeleri gereken pilotlar, bir yandan da alışkın olmadıkları bir şekilde kendilerine yüklenen sıradan 4.3 G’lik güçlü olarak başa çıkmak zorunda kalıyorlar.

Ama bugün sipariş verme turları yapılacak ve yarın yarış günüyle nefesleri kesecek Türkiye Grand Prix’sinde durum böyle olmayabilir. 2016 yılında F1 Dünya Şampiyonu olan Nico Rosberg, İstanbul Park’ta nasıl sürülmesi gerektiğini anlattığı videosunda sürücülerin kafalarını yandan yaslayarak bu kuvvetten büyük oranda kurtulabileceklerini söyledi. Benzer zaman da çoğu pilot ta bu virajın modern F1 araçlarıyla oldukça kolay olacağını belirtti.

Comments
To Top