Haber

Pfizer’ın COVID-19 Aşısı Olduğu İddia Edilen Aşılar, Dark Web’de Fahiş Fiyatlarla Satışa Çıktı

Pfizer’ın COVID-19 Aşısı Olduğu İddia Edilen Aşılar, Dark Web’de Fahiş Fiyatlarla Satışa Çıktı

Dünya genelinde 1,5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını, dünyanın birçok ülkesinde her tarafta yükselişe geçmiş durumda. Geçtiğimiz 3 Kasım tarihinde dünya genelinde 690 binden fazla yeni koronavirüs vakası duyuruldu. Yeniden benzer gün içerisinde 12 bin 500’den pozitif vefat gerçekleşti.

Salgın, dünya genelinde etkisini ağır bir şekilde hissettirmeye devam ederken umut vaat eden dağıtılmış aşı çalışmaları da bulunuyor. Pfizer/BioNTech ortaklığında gerçekleştirilen aşı ise üstünde çalışılan aşılar arasında en umut vaat edenlerden bir her birine. Diğer Taraftan insanlığın COVID-19 hastalığına karşısında umudu olan bu aşının, internetin karanlık sokaklarında satışa çıktığı bahis ediliyor.

Pfizer/BioNTech aşısı Dark Web’de satılıyor

covid-19 aşı, koronavirüs aşısı, coronavirus aşısı

Şu lahza dünya genelinde koronavirüs aşısına ihtiyaç duyan binlerce insan bulunuyor. Betanews’ta bulunan habere kadar ise Dark Web’deki uyuşturucu tüccarları, Pfizer/BioNTech’in COVID-19 aşısını satıyorlar. Bundan Başka buralarda aşının fiyatı 1.300 dolara (10 bin 140 TL) dek çıkıyor.

Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği mRNA aşısı, 43 binden artı katılımcının yer aldığı Aşama 3 denemelerinde %95’lik bir faaliyet göstererek umutların yeşermesini sağlamıştı. Fakat yapılan açıklamalarda bu aşının -70 derecelik bir soğuklukta depolanması gerektiği ve buzdolabında yalnızca 5 gün dayanabildiği ifade edilmişti. Dolayısıyla Dark Web’de satılan aşının gerçek olma ihtimali yok.

DomainTools Kıdemli Emniyet Araştırmacısı Chad Anderson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dark Web’de yapılan alışverişlerle gelen ürünün satın alınan ürün olması konusunda herhangi bir teminat bulunmadığını söyledi. Gerçekte aşının satılıyor olmasının muhtemel olmadığını söyleyen Anderson, insanları Dark Web’de alışveriş yapmamaları konusunnda uyardı.

Comments
To Top