Haber

Pfizer ve BioNTech’in Geliştirdiği %90 Etkili COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

Pfizer ve BioNTech'in Geliştirdiği %90 Etkili COVID-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu

ABD’li hap şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, geliştirdikleri COVID-19 aşısı hakkında dün fazla önemli ve olumlu bir gelişme paylaştı. Pfizer göre yapılan açıklamada 43 binden artı gönüllünün katıldığı evre 3 çalışmalarında aşının COVID-19’a aleyhinde %90’ın üstünde bir etkinliğe sahip olduğu duyuruldu.

Pfizer tarafından yapılan bu açıklamanın peşinde dünya Pfizer ve BioNTech’e odaklandı. Öyle ancak BioNTech’in hisseleri bir anda arttı ve şirkette bulunan üstteki düzey Türk yöneticiler aniden Almanya’nın en varlıklı 100 arasına girdi. Fakat haberin ardından akıllarda önemli bir soru da oluştu: Aşının maliyeti ne olacak?

Aşının fiyatı açıklandı:

koronavirüs aşısı

Pfizer ve BioNTech kadar müşterek geliştirilen COVID-19 aşısının piyasaya sürüldüğü takdirde nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağı bilinmiyordu. Bugün yapılan açıklamadaysa aşının piyasa değerinin aşağıda olacağı duyuruldu. Aşı, ABD ile yapılan anlaşmaya tarafından doz başına 19,5 dolarlık (günümüz kuruyla 159 TL) fiyat etiketine sahip olacak.

Pfizer, ABD hükümeti ile temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık bir uzlaşma imzalamıştı. Aşı, ABD’de doz başına 19,5 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak aşı, iki doz halinde uygulanıyor. Dolayısıyla aşıyı göstermek için iki dozluk ücret ödemek gerekecek. Aşının diğer ülkelerdeki fiyatıysa demin bilinmiyor.

Almanya Afiyet Bakanlığı, yaptığı açıklamada aşının 2021’in ilk çeyreğinden önce alınmayacağını açıklama etmişti. Bakanlık, açıklamasında olumlu bir tehlike-üstünlük oranının onaylama edilebileceği varsayıldığı takdirde ilk onayların en erken 2021’in ilk çeyreğinde gelmesini beklediğini söylemişti.

Comments
To Top