Haber

Pfizer ve BionTech’in Covid-19 Aşısının Başarısını Kanıtlayan Grafik Yayınlandı

Pfizer ve BionTech'in Covid-19 Aşısının Başarısını Kanıtlayan Grafik Yayınlandı

Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Almanya merkezli BionTech’in Pfizer ile birlikte geliştiridiği koronavirüs aşısının %94 oranında başarılı olması umutları alevlendirmişti. Ancak aşısının kitlesel olarak uygulanması, resmi kurumların tahlil sonuçlarına emrindeki bir durumdu. ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi (FDA) koronavirüs aşısına dair yapılan incelemelerini tamamladı ve resmi raporu yayınladı. 

Reuters’in aktardığı bilgilere kadar Pfizer’in aşısının; 16 yaşından küçükler, hamileler ve bağışıklık problemi yaşayanlar için ne kadar tehlikesiz olduğu bilinmiyor, çünkü eldeki verilerin acilen bu üç grup için eksik olduğu belirtiliyor. Nitekim raporda 65 yaş ve üzeri ve diğer yaygın gruplarda uygulanan testlere dair kayda değer sonuçlar yer alıyor. 

Kırmızı çizgi aşı olmayanlarda vaka artışı, mavi çizgi aşı olanlarda olgu artışı:

fda pfizer raporu

FDA’nın Pfizer aşısı raporunda yer alan bu grafik, dikeyde “kümülatif insidans” yani hastalığa yakalanan birey sayısının, rahatsızlık göstermeyenlere oranını açıklama ediyor. Yatayda ise gün sayısı bazında geçen süre var. Bu grafik için takip edilen denekler ise 2 gruba ayrılıyor. Mavi çizgi ile açıklama edilen gruba doğrusu Pfizer aşısı veriliyor. Kırmızı çizgi ile açıklama edilen diğer grup ise “plasebo grubunu” oluşturuyor, yani onlara reel bir aşı uygulanmıyor.

Deneklere ilk gün ve 21. gün olmak üzere iki doz biçiminde aşı uygulanıyor. 112 günün sonucunda oluşan grafikte, gerçek aşı uygulanan mavi gruptaki vaka büyüme katsayısının ciddi şekilde azaldığı görülüyor. Plasebo grubu olan kırmızı grupta ise ne eyvah oysa olgu sayıları katlanarak artıyor.

FDA’nın açıklamalarına kadar deneylerde 4’ü kırmızı gruptan edinmek üzere toplamda 6 kişi Covid-19 nedeni ile hayatını kaybetti. Fakat aşı uygulanmasına rağmen hayatını kaybeden bir kişinin obezite ve damar sertliği yaşadığı, ilk dozdan 3 gün sonra hayatını kaybettiği kaydedildi.

Rapora kadar Pfizer ve BionTech’in aşısı, ikinci dozun uygulanmasından 7 gün daha sonra koronavirüse aleyhinde en fazla koruma sağlıyor. Bu da ilk gün ilk doz, 21 gün sonradan ikinci doz ve ek olarak 7 gün daha sonra tam korumaya ulaşıldığı anlamına geliyor. Pfizer’in aşısı toplam 28 günde, yani takriben 1 ayda bireyleri koronavirüse aleyhinde bağışıklı ülkü getiriyor.

Fakat aşının hamileler, 16 yaşından küçükler ve bağışıklık sorunu olanlar için ne oranda tehlike taşıdığı henüz netleşmedi.

Comments
To Top