Haber

Pfizer ve BioNTech’in Aşısı, Birleşik Krallık’ın Ardından ABD’den de Onay Aldı

Pfizer ve BioNTech'in Aşısı, Birleşik Krallık'ın Ardından ABD'den de Onay Aldı

Koronavirüse karşısında aşı geliştirme çabası dünya genelinde sürmeye devam ederken iki aşı adayı sona yaklaşmayı başardı. Bu aşılardan birisi ülkemizin de siparişini verdiği Çin’in CoronaVac aşısı olurken diğeri Alman ve Amerikan ortaklığıyla geliştirilen aşıydı. Alman ve Amerikan ortaklığıyla geliştirilen aşı bugün insanlara uygulanmaya başladı.

ABD merkezli Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı ilk onayı Birleşmiş Krallık’tan aldı. Birleşik Krallık, bugün aşıyı ilk olarak 90 yaşındaki bir kadına uyguladı. Birleşmiş Krallık’ın gerisinde aşıya tasdik veren ikinci ülkeyse ABD oldu. ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi (FDA), geliştirilen aşının güvenilirliğini doğrulama etti.

ABD aşıya ilk onayı verdi:

pfizer biontech aşısı

FDA Komitesi yayınladığı çalışmada Pfizer ve BioNTech göre geliştirilen COVID-19 aşısının güvenilirliğini ve etkinliğini doğruladı. Çalışmada aşının %95 oranında etkin olduğu ve birincil dozdan yaklaşık 10 gün daha sonra COVID-19’a aleyhinde zinde koruma sağladığı belirtildi. bununla beraber aşının 21 gün arayla 30 mikrogramlık 2 doz şeklinde uygulanması önerildi.

FDA, aşının kullanımına dair demin bir izah etme yapmadı. Ama aşının kullanımının önünde engel olmadığında dair yapılacak izah etme bu hafta Komite’nin toplanmasıyla yapılacak. Açıklamanın arkasında Pfizer ve BioNTech aşısı, kısa bir vakit içinde ABD’deki vatandaşlara uygulanmaya başlayacak.

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısına ilk yeşil ışığı yakan ülke olan Birleşmiş Krallık, aşıyı ülke genelinde 50 aşılama merkezine dağıtmıştı. Dağıtılan aşıların öncelikli olarak bakımevlerinde kalanlara, bakım evi çalışanlarına, 80 yaşın üstündekilere ve sağlık çalışanlarına yapılacağı açıklanmıştı.

Comments
To Top