Haber

Pfizer, COVID-19 Aşısının Etki Seviyesinin Yüzde 95’e Çıktığını Belirtti

Pfizer, COVID-19 Aşısının Etki Seviyesinin Yüzde 95'e Çıktığını Belirtti

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, başında iki Türk doktorun yer aldığı Almanya merkezli BioNTech firmasıyla birlikte geliştirdiği deneysel COVID-19 aşısının denemeleriyle ilgili kayda değer direktifler yaptı. Daha önce yüzde 90’lık tesir sağladığı açıklanan aşının yeni elde edilen sonuçlarına tarafından etki oranı yüzde 95 seviyelerine çıktı. 

Şirket, uygulama için zorunlu iki aylık emniyet verilerini hazırladıklarını söylerken önümüzdeki günlerde acele tatbik izni için ABD’ye başvuracaklarını açıkladı. Aşının yaş grubu, cinsiyet ve etnisiteye kadar ciddi bir farklılık oluşturmadığını söyleyen Pfizer, bununla beraber ciddi bir bağlı etkinin de bulunmadığını belirtti. 

Pfizer koronavirüs aşısı

Risk grubundaki insanlarda yüzde 94 etkin

Pfizer, BioNTech ile geliştirdikleri COVID-19 aşısının yüksek risk grubu olarak nitelendirilen 65 yaş üstü insanlarda yüzde 94 etkili olduğunu belirtti. Katılımcılardan elde edilen verilere göre gönüllülerin yüzde 2’sinde görülen tek bağlı etki takâtsizlik olarak açıklanırken, aşının ikinci dozunda bu ast etkinin yüzde 3,7’ye çıktığı da belirtildi. 

Moderna’dan da yüzde 95 oranında başarılı COVID-19 aşısı

bununla beraber standart buzdolaplarında 30 güne dek muhafaza edilebilme özelliğine sahip Moderna imzalı COVID-19 aşısının da yüzde 94,5 oranında etkin olduğu duyurulmuştu. Aşının bu özelliği fazla kayda değer olarak nitelendiriliyor, çünkü ülkelerin aşıyı saklamak için soğuk hava depoları yetersiz kalabilir. Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 aşısının -70 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu sebeple Moderna’nın geliştirdiği aşının çok daha bakımlı bir şekilde dağıtılabileceği düşünülüyor. 

Comments
To Top