Haber

Pfizer/BioNTech’in Aşısı, Birleşik Krallık’ta İnsanlara Uygulanmaya Başladı

Pfizer/BioNTech'in Aşısı, Birleşik Krallık'ta İnsanlara Uygulanmaya Başladı

Koronavirüs pandemisi hayatı vurduğundan bu yanlamasına araştırmacıların fazla önemli biramacı vardı: Etkin bir aşı COVID-19 aşısı . Bu amaç az kalsın reel oldu ve yakın zamanda peşpeşe aşılar duyuruldu.

Birleşik Krallık’ta da aşılama süreci başladı. Ülkenin dört bir yanında 50’den fazla hastanede 80 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanmasına başlandı. Böylece Birleşmiş Krallık, Pfizer/BioNTech göre geliştirilen aşının kullanıldığı birincil ülke oldu.

İlk aşı 91. yaş hediyesi

birleşik krallık ilk aşı

Yeni aşının ilk uygulandığı birey ise 91. yaşındaki Margaret Keenan adlı bayan oldu. “Covid-19’a aleyhinde aşılanan birincil insan olduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum. İsteyebileceğim en iyi erken doğum günü hediyesiydi çünkü yıl her tarafında çoğunlukla yalnız olduktan daha sonra, sonunda yeni yılda ailemle ve arkadaşlarımla zaman geçirmeyi bekleyebileceğim anlamına geliyor.” dedi.

Keenan ayrıca “Aşı önerilen herkese tavsiyem aşıyı olmalarıdır. Ben 90’ımda olabiliyorsam siz de olabilirsiniz” diye konuştu. Yaşlı kadının aşısı Coventry’deki Üniversite Hastanesi’nde yapılırken ikinci dozu da 3 hafta içinde alacağı belirtildi. İki dozun arkasından Ocak ayının başlarında bayan bağışıklık kazanmış olacak.

Aşılanan ikinci kişi ise 81 yaşındaki William Shakespeare adlı vatandaş oldu. Ihtiyar adamın ismi sosyal medyada öyle çok şakanın da yapılmasının önünü açtı. Bilindiği üzere Shakespeare en büyük edebiyatçılardan biri olarak kabul ediliyor.

İlk aşamada 800 bin aşı

covid aşısı

Birleşmiş Krallık ilk aşamada 800 bin doz aşı aldı. Yıl ardına kadar da milyonlarca doz daha aşı alınacak. yine de 12 milyon 65 yaş üstü vatandaşın aşılanması epeyce uzun bir süreç olacak gibi duruyor.

Birleşmiş Krallık Afiyet Bakanı Matt Hancock, kuzey yarımkürede yaşamın bahar başında normale dönebileceğini ve bahar başında kısıtlamaları kaldırmayı umduklarını belirtti. Bakana göre bu süreçte insanların tedbir almaya ve düzenlemelere uymaya devam etmesi gerekiyor. BioNTech/Pfizer aşısının önümüzdeki günlerde ABD ve AB’de onaylama alması bekleniyor.

Comments
To Top