Haber

Penguen Kolonilerine Doğru Sürüklenen Gümüşhane Boyutunda Bir Buzdağı İkiye Ayrıldı

Penguen Kolonilerine Doğru Sürüklenen Gümüşhane Boyutunda Bir Buzdağı İkiye Ayrıldı

Dünyamızın sorunları aralarında küresel ısınma ve iklim değişikliği de yer alıyor. Küresel ısınma sebebiyle buzullar eriyor ve parçalanıyor. Bu durumu izleyen bilim insanları muhabere bir şart tespit etti.

A68a adı bahşedilen ve Gümüşhane kadar olan bir buzdağı, milyonlarca penguenden oluşan bir koloninin bulunduğu Güney Georgia Adasına ilerliyordu. Cuma günü yapılan açıklamada, buzdağının kıyıya takriben 50 kilometre mesafede ikiye ayrıldığı duyuruldu.

Akıntılar buzdağını parçaladı

buzul

A68a, adaya epeyce güvenli olmayan bir şekilde yaklaşmıştı. Bu dek büyük bir buzdağının kıyıya çarpması sonucunda ise penguenler için hayati öneme sahip olan okyanus erişimi kesilecekti. Bu da adadaki penguen ve foklar için önemli bir tehlike oluşturacaktı.

Biyoloji Ile Ilgili Okyanus bilimci Geraint Tarling, heybetli buzdağı adaya yaklaştıkça, adanın etrafındaki kuvvetli yüzey altı akıntılar nedeniyle buzdağı adeta 180 derecelik bir dönüş gerçekleştirdiğini açıkladı.

Tarling, yaptığı açıklamada “Bu durumu az daha buzdağının el freniyle dönmesi olarak hayal edebilirsiniz, sızıntı öyle kuvvetliydi” ifadelerini de kullandı. Bu ani dönüş sebebiyle buzdağı parçalandı.

Parçalar okyanusta savruluyor

A68a

Araştırmacıların A68D adını verdiği bir parça, bölünmenin gerisinde şimdi orijinal buzdağının yer aldığı noktadan ayrılıp sürüklenmeye başladı. Bilim insanları şu anda buz kütlesinin ne yönde ilerlediğini kestiremiyor.

Esas parça ise derhal güneydoğu istikametinde sürükleniyor. Araştırmacılara göre buzdağı bu noktada yeni bir akıntıya kapılacak ve adanın doğu kıyısına doğru yolculuğuna devam edecek. bu arada her tarafta bölünüp bölünmeyeceği bilinmiyor. 

Bilim insanları, yaptıkları açıklamada Güney Georgia Adası’nın az önce güvende olmadığını ve ayrılan parçaların adanın canlıları için çevre felaketi oluşturma riski bulundurduğunu ifade etti. Buzdağı, Antarktika’dan ilk olarak 2017 yılında kopmuş ve sonrasında okyanusta sürüklenmeye başlamıştı. Bu buzdağı 10 yıl baştan başa ada açığında bulunabilir.

Comments
To Top