Oyun

PC’nize PS4 ve PS5 denetleyicileri nasıl bağlanır ve kullanılır

PC'nize PS4 ve PS5 denetleyicileri nasıl bağlanır ve kullanılır

Sony’nin PlayStation denetleyicilerine yaklaşımı, Microsoft’un Xbox’taki yaklaşımı ile ayrıntılarıyla aynı değil.

PlayStation 4’ün sözde “DualShock 4” ve yeni PlayStation 5’in “DualSense” denetleyicileri benzer düğme düzenlerine sahip ama bambaşka görünümler sergiliyorlar. Daha da önemlisi, yeni seçenek bir takım gelişmiş özellikler sunar. Dolayısıyla, her ikisini de PC oyunları için kullanabilseniz de, hala daha eski bir şeyi sallıyorsanız, DualSense’e yükseltmeyi keşfetmeniz için nedenler var.

Hangi kumandayı kullanıyor olursanız olun, bağlanmanız epeyce basittir. DualSense ile ilgili bazı ek hususlar var (buna başlayacağız), ancak DualShock 4 ile başlayalım. İhtiyacınız olan tek şey teftiş cihazı ve ya bir mikro USB kablosu – şarj için kullandığınız kablo iyi – ya da Bilgisayarınızdaki Bluetooth alıcısı.

Kablolu yola gitmek için, kabloyu kontrol cihazınıza bağlayın ve arkasında bilgisayarınızdaki bir USB temas noktasına takın. (USB 2.0 temas noktalarının en iyi seçeneğiniz olduğuna dair raporlar gördüm, oysa şahsen USB 3.0 temas noktalarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadım.) MacOS Catalina ya da sonraki bir sürümünü kullanan Windows 10 ya da Apple bilgisayarlarda olmanız şartıyla bu kadar.

Kablosuz bir temas için, ana kartınızda oturmuş ya da USB dongle biçiminde bir Bluetooth alıcısına ihtiyacınız olacaktır.

Kumandanın aydınlatılmış çubuğu yanıp sönmeye başladığında eşleme modunun etkin olduğunu anlarsınız.

Bunu yaptıktan sonradan, bilgisayarınıza gidin ve Bluetooth ayarları menüsünü açın. Oradan yeni cihazları tarayabilmeniz gerekir. Denetleyen kullanılabilir bir cihaz olarak göründüğünde – “Kablosuz Denetleyici” olmalıdır – buna tıklayın. Işık çubuğu sabit maviye dönerse bunun işe yaradığını anlarsınız.

Bluetooth ile Windows kurulum işleminin birazcık şiddet olabileceğini unutmayın. Ayarlar menüsünde “Bluetooth veya diğer bir aygıt ekle” seçeneğine tıkladığınızda, ne cins bir cihaz bağlamak istediğinizi soran bir pencere açılır. Üçüncü seçenek olan “Öteki her şey” in içten olduğunu düşünebilirsiniz çünkü Xbox kontrolcüsü sunduğu örneklerden biridir. yine de bu değil. Aslında birincil seçenek olan “Bluetooth” u tıklamanız gerekiyor. Denetleyen burada bir eşleştirme seçeneği olarak görünmelidir.

DualShock 4'ü eşleştirmek için

DualShock 4’ü eşleştirmek için tıklamanız gerekir “Bluetooth” seçeneği, “Öteki her şey” seçeneği yok.

Kablolu bağlantı için, USB-C – USB-A (yani USB-C – standart USB) kablosuna ihtiyacınız olacaktır. C ucunu denetim cihazınıza ve A ucunu PC’nize, Windows ya da Mac’inize bağlayın, işte bu dek.

Bluetooth için de aynı şey geçerli: PS ve Oluştur düğmelerini basılı tutun – Oyun kumandasının ışıkları yanıp sönene değin DualShock 4’ün Paylaş düğmesiyle aynı noktada bulunur. Arkasında Bluetooth ayarlarınıza gidin ve DualShock 4 için yaptığınız işlemin aynısını kullanarak “Kablosuz Kumandayı” eşleştirin.

Tek bir sorun var: DualSense fazla yeni olduğu için her oyun onu tanımayacak. Bir çözüm var, ama çalışmasını karşılamak için Steam istemcisini yüklemeniz gerekecek. Gördüğünüz gibi Steam, Kasım ayında DualSense için beta desteği ekledi ve arkasından Aralık ayının başlarında bu desteği beta olmayan sürüme aktardı.

Bu, Steam’in aydınlık, yeni PlayStation yoklama cihazınızı en kısa sürede otomatik olarak tanıması gerektiği anlamına gelir. alt olduğu gibi. Icabında vurgulanmalıdır. Steam oyunları DualSense ile iyi oynamıyorsa, Steam Ayarları menüsüne geri dönün, Denetleyici alt menüsüne gidin ve “Genel Denetleyici Ayarları” düğmesini tıklayın.

DualShock 4 denetleyen

PC'nize PS4 ve PS5 denetleyicileri nasıl bağlanır ve kullanılır

Fotoğraf: adam rosenberg / mashable

DualSense denetleyen

PS4 ve PS5 denetleyicileri nasıl bağlanır ve kullanılır PC'nizde

Resim: adam rosenberg / mashable

Önce “PlayStation Yapılandırma Desteği” için gördüğünüz onaylama kutusunu tıklayın. Arkasında, o menünün altına bakın.

Buna tıklayın, arkasında Tanımla’ya tıklayın. DualSense’iniz birazcık onaylamalıdır.

Bu noktada sadece birkaç oyun teftiş cihazının daha gelişmiş özelliklerini desteklemektedir – Death Stranding, Horizon: Zero Dawn ve No Man’s Sky dahil. Ancak yine de, jiroskopik kontroller ve sarsma özellikleri gibi şeyler olmadan, bir teftiş cihazını destekleyen herhangi bir oyunu oynayabilmelisiniz.

Şüphesiz, bu sadece Steam oyunlarında asistan olur. Oyunlar açılır menüsü yoluyla Steam dışı oyunları kitaplığınıza ekleyebilirsiniz, ama bu her oyunda işe yaramayacaktır. Örneğin, Uplay’de sahibi olduğum Watch Dogs: Legion veya Immortals: Fenyx Rising’i çalıştıramıyorum. Fakat denediğim Epic Games Store oyunları, sınırlı destekle de olsa iyi çalışıyor gibi görünüyor.

Bu, güncellemelerle kuşkusuz iyileşecektir. PS5 ve DualSense denetleyicisinin her ikisinin de hala fazla yeni olduğunu unutmayın. Steam’in denetleyen için bütün, beta olmayan güncellemesi, ekipman piyasaya sürüldükten bir ay sonradan geldi ve zaten birçok oyuna gelişmiş özellikler getiriyor ve daha fazlası geliyor. Uplay ve Epic gibi diğer vitrinlerin zamanında devlete ait yardım eklemesini beklemek içten. Ancak şimdilik, yukarıda anlattığımız gibi hassas geçici çözümlerle uğraşmaya hazırlanın.

Comments
To Top