Haber

Patent Trollerinden Bıkan Samsung Karşı Saldırıya Geçiyor

Patent Trollerinden Bıkan Samsung Karşı Saldırıya Geçiyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, çatısının aşağıda pek fazla öbür markaya ve modele yer veriyor. Haliyle firmanın elinde böylece fazla telif ve berat var. gerçi bu berat ve telifleri hemencecik her ülkede benzer anda alabilmeleri olası değil.

Patent Trollü olarak adlandırılan kesim de Samsung gibi firmaların kullanacağı muhtemel isim, marka ve diğer teliflenebilir şeyler için bir lisans alıyor, arkasından da şirketlere fazla daha yüksek fiyata satış istiyorlar. Samsung bu durumdan bezmiş durumda.

Samsung’dan karşı atak

samsung

Teknoloji dünyasında bel altı vurmak diyebileceğimiz bu tür berat hamlelerine bundan böyle teknoloji devleri pabuç bırakmak istemiyor. Bu firmalardan olan Samsung da oldukça kavgacı bir usul izlemeye karar verdi. Işyeri, bu nesil berat sorunları yaratan iki aktöre karşı hukuki yollara yöneliyor.

Işyeri, Trenchant Blade Technologies ve Longhorn IP tarafından açılan patent davalarını reddetmekle kalmayarak karşısında dava başvurusunda de bulundu. Bu Nedenle aynı bir şekilde Samsung’dan para koparmayı amaçlayanlara karşısında da caydırıcı bir sonuç elde etmeyi planlıyorlar.

Samsung’un bu davadaki başarısı, daha böylece çok başka alanda da gelecek olan patent davalarının önünü kesmeye tezgâhtar olacak. Reel anlamda fazla faal olmayan böylece çok işyeri aynı davalar açma yoluna gidiyordu.

Davaların sayısı arttı

samsung

Adi koşullar altında Samsung bu tür davalarda daha uzlaşmacı bir tavır takınsa da son dönemde patent trollerinin sayısındaki artıştan nedeniyle böyle bir karar aldı. Güney Koreli işyeri, son 8 yılda 200’den artı dava ile karşılaştı.

Bilhassa çip geliştirme gibi alanlarda bu türden saldırılar epeyce önemli sorunlar yaratıyor. Bu türden engellemelerin sayısı arttıkça firmaların da pazara olan yaklaşımları değişiyor. Sektöre yeni girişlerin de önü kesilmiş oluyor. Bakalım Samsung mahkemeden misal bir karar alabilecek mi?

Comments
To Top