Haber

Parler kullanıcılarının Kongre Binası’nı bastığını kanıtlamak için GPS kullanan bu raporu okuyun

Parler kullanıcılarının Kongre Binası'nı bastığını kanıtlamak için GPS kullanan bu raporu okuyun

Kullanıcılarının geçen Çarşamba Meclis binasına saldırgan güruhun aralarında olduğunu göstermek için Parler’in sızdırılmış GPS verilerini kullanan bu Gizmodo raporunu okumalısınız. Rapor, sosyal ağın İnternet’ten az daha ayrıntılarıyla kaldırılmasının ardından geldi ve hikayeyi peşine düşüp takip eden herkes için iyi bir okuma oldu. Muhabirler, Dell Cameron ve Dhruv Mehrotra, isyanın bir haritasını dışında tutmak için tonlarca gönderiyi analiz etmek zorunda kaldı:

Gizmodo, takriben 70.000 coğrafi konumlu Parler gönderisinin haritasını çıkardı ve Salı günü izole edilmiş yüzlercesi yayınlandı 6 Ocak’ta, Trump yanlısı bir çetenin demokratik bir seçimi bozmayı ve başkanlarını iktidarda tutmayı umduğu Kongre Binası yakınında.

Parler düştüğünde, bir araştırmacı GPS konumlarını içeren videolar da dahil almak üzere az daha tüm verilerini indirmek için bir takım korkunç güvenlik uygulamalarından yararlanabildi. Gizmodo, mafya hareketini böyle peşine düşüp takip etti: Günün erken saatlerinde düzenlenen bir Trump mitinginden sonunda ülkenin Kongre Binası’nın içine değin.

Capitol isyanından bu yana, Parler’in birlikte çalıştığı yaklaşık olarak her şirket onları düşürdü. Sitenin verilerini barındıran Amazon ve uygulamayı mağazalarında barındıran Google ve Apple dahil elde etmek üzere bir müşteri olarak. Şirketler, ABD hükümetine aleyhinde şiddet çağrıları düzenlediği iddiasıyla siteyi yasakladı.

Gizmodo’nun raporu, sorunun sitede ne kadar yaygın olduğunu göstermese de, muhakkak Parler’ın saldırıda yer alan kişiler göre aktif olarak kullanıldığını gösteriyor. Kalabalığın ne yaptığı ve GPS verilerinin hafızalarımızın çoğuna yakılan belirtilen anları nasıl gösterdiğiyle ilgili ayrıntılara giriyor, bu yüzden okumaya layık.

Comments
To Top