Haber

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Sakin Kalmanın 7 Yolu

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Sakin Kalmanın 7 Yolu

Günümüzde insanların etkisi aşağıda kaldığı stres miktarı yükseliyor. Özellikle pandemi ve karantina koşulları ile birlikte psikolojik rahatsızlıkların görülme sıklığı da gitgide artarak artıyor. Bu rahatsızlıklardan biri de panik hamle. Panik saldırı, pek çok farklı nedene emrindeki olarak insanlarda ortaya çıkabiliyor ve hamle anındaki kişiler; çok yoğun, negatif duyguların altında kaldıklarını hissediyorlar.

Böyle durumlar yaşıyorsanız ilk önce düşmanı iyi tanımakta; yani panik hücum nedir, belirtileri nelerdir gibi ayrıntıları bilmekte yarar var. Eğer bu ataklar sıkça yaşanıyorsa bir uzmandan destek almalısınız. Oysa kendi kendinize yapacağınız bir takım telkinler de var.

Panik atak nedir?

panik atak, uyku

Panik atak; ahenkli aralıklarla ve bir anda gelen, atak yaşamış kişinin kendini yoğun panik ve korku içinde hissettiği bir cins anksiyete bozukluğudur. Panik atağı alışılagelmiş panik anından ayıran en önemli nokta; düzenli aralıklarla ve besbelli belirgin bir sebep yokken ortaya çıkmasıdır.

Psikolog Dr. Danielle Forshee, panik atağı “kontrolünüzü keybetmenize ve yoğun nefret hissetmenize niçin olan ani bir sıkıntı dalgası” biçiminde tanımlıyor. Panik atak vücutta ani ve yoğun terleme, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, karıncalanma hissi, mide bulantısı ve öleceğini kestirme gibi semptomlar ortaya çıkarıyor.

Sigara ve panik atağın ilişkisi: 

panik atak, sigara, beyin

2017 yılında TRT Haber tarafından yayınlanan bir habere kadar; Almanya, Hamburg’da yer alan Tıp Merkezi Üniversitesi’nde yapılan nörobilim çalışmasında, tütün tüketiminin doğruca beynin nefret edilen şey merkezine zarar verdiği, anksiyete ve paranoya gelişimini artırdığı gözlemlendi. 

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Dr. Jan Haaker’a tarafından panik hücum hemencecik, sigara içen kişilerin nedensiz korkularını bastıramasının bir nedeni var: Sigaranın içindeki kimyasallar, nöronlar ile ilgili merkez arasındaki mesaj iletimini durduruyor. bu nedenle kişi, korkularını bunalım konusunda zorluklar yaşıyor.

Koronavirüs salgını, karantina ile panik atak ilişkisi: 

panik atak, koronavirüs, karantina

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel’e kadar; koronavirüs salgını birincil duyulmaya başladığı günden itibaren –tüm insan hayatını korkutma eden durumlar gibi- bireylerde yoğun bir endişe oluşturdu ve bu vesvese, bambaşka psikolojik rahatsızlıkların da önünü açtı.

Pandemi ile birlikte gelen karantina süreci vesvese bozukluğu, takıntı hastalığı, anksiyete bozuklukları ve panik saldırı gibi rahatsızlıkları tetikliyor. Ayrıca Bu hastalığa sahip kişileri fazla daha kötü bir şekilde etkiliyor. Uyku ve dikkat bozuklukları ise en sık görülen sonuçlar aralarında. 

Gece vakti, uykuda yaşanan panik atakların kaynağı:

panik atak

ZIHIN Psikiyatri Enstitüsü’nden Psikiyatrist Dr. Evindar Karabulut’a tarafından gece, uykuda gelen panik atağın en kötü yanı geldiğinin hissedilmemesi ve kişinin bir anda, yoğun korku ve panikle uykudan uyanmasıdır. Bu duru,  bir kere yaşandıktan sonradan devamının gelmesi olası bir durumdur.

Uykuda panik atan geçiren kişi, her gece yatağına yattığı süre tekrar bir hamle geçireceğini düşünüyor ve sırf bu us yüzünden uyku bozuklukları başlıyor. Beklenti anksiyetesi olarak adlandırılan bu durum sonucunda kişiler, uykudan ve yalnız kalmaktan kaçma gibi farklı davranışlar da sergiliyorlar

Gebelikte panik atak:

panik atak, gebelik

Hamilelik durumunda panik hücum geçiren anne adayları, bu durumdan bebeklerinin de etkileneceğini düşündükleri için daha büyük korkular yaşıyorlar. sonuç olarak panik saldırı ve anksiyete durumları bitmiş eden bir süreç halini alıyor. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Uzay Şimşek; gebelikte panik hücum ilaçları alınmayacağı için gebe kadınların terapi ile yalnız kalmayarak, spor yaparak, grup aktivitelerine katılarak bu durumdan uzaklaşabileceklerini, bu durumun çözümsüz olmadığını belirtiyor.

Bilime göre panik ataktan kurtulmanın 7 yolu: 

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Topraklama Tekniğini uygulayın. Diyaframdan nefes alın. Kafanızı dağıtacak oyunlar oynayın. Gerginlik topu ile oynayın. Negatif düşüncelere meydan okuyun. Kendinize sorular sorun.

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın:

panik atak, yüz yıkama

Psikolog Dr. Danielle Forshee’ye göre; evrimsel olarak ırk, soğuk suyla temas ettikleri vakit ortaya meydana çıkan fizyolojik bir reflekse sahipler. Hayata dönme refleksi olarak da isimlendirilen bu durum sonucu, soğuk suyla temas eden kişinin kalp atışları %10 ile %25 seviyeleri arasında yavaşlıyor. 

Kuşkusuz bu durum kafanızı direkt soğuk su batmış bir kovaya sokmanız biçiminde anlatılıyor, ama vücudunuzun bir bölümünü çok soğuk suya maruz vazgeçmek da benzer etkiyi yaratacaktır. Anksiyeteyi yavaşlatmak için en sık önerilen yöntemlerden bir tanesidir. 

Topraklama tekniğini uygulayın:

panik atak, topraklama tekniği

Us Sağlığı Uzmanı, yazan Mary Beth Cooper; dağılan zihninizi tekrar derlemek için uygulayabileceğiniz birkaç teknik üstünde duruyor. Bunlardan bir tanesi de kolaylıkla uygulayabileceğiniz Topraklama Tekniği olarak isimlendirilen bir usul.

Bu yönteme kadar panik atak yaşamış kişi, atak anında dağılan zihnini toparlamak için tek bir noktaya odaklanmalı. Odaklanılacak nokta duvardaki bir resim, masada duran bir nesne, sakin sakin yolunda ilerleyen bir köpek olabilir. Bu koşul hissettiğiniz paniği azaltacak ve endişe seviyenizi düşürecektir.

Diyaframdan nefes alın:

panik atak, diyafram, nefes

Nefes elde etmek yaşamanın en esas gereksinimi ve kanıtıdır. Panik hücum yaşamış kişi öbür fizyolojik tepkilerle beraber yoğun bir ölüm duygusu da hissettiği için dinç nefesler, özellikle diyafram nefesi olmak her şeyin yolunda olduğunu hissettirecektir. 

Psikolog Dr. Danielle Forshee;  diyafram nefesi almanın beyni rahatlatacağını, vücudun ihtiyacı olan oksijeni alarak vefat duygusundan uzaklaşacağını ve beynimize dürüst sinyalleri göndererek var olan durumdan uzaklaşılacağını söylüyor. 

Kafanızı dağıtacak oyunlar oynayın:

panik atak, mobil oyun

Panik hamle sırasında insanın zihni iyice olumsuz duygulara odaklanır, bu odaklanmanın sonucu olarak hücum süresi uzar ve semptomlar fazla daha güçlü bir şekilde ortaya çıkar. Böyle bir durumda teknolojinin yardımını alarak telefonunuzda bulunan birkaç mobil oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. 

Psikiyatrist Dr. Prakash Masand’a tarafından oyun oynayarak panik ataktan uzaklaşmanın aşağıda yatan sebep, zihni ve bedeni olumsuzluklardan diğer bir şeyle meşgul etmektir. Kolay oynanabilen, eğlenceli müzikleri olan bir oyun oynamak zihninizi hücum dıştan diğer şeylerle meşgul ederek rahatlamanızı sağlayacaktır. 

Gerginlik topu ile oynayın:

panik atak, stres topu

Bu yöntem için mutlaka bir stres topu kullanmak zorunda değilsiniz. Gaye elinizi bir şeylerle meşgul yetişmek. Gerginlik topu, anlamak, bir taş, bir kalem ile oynamak ellerinizi meşgul edecek ve var olan durumdan uzaklaşmanızı sağlayacak. 

Psikiyatrist Dr. Prakash Masand; tuttuğunuz nesnenin sizi bulunduğunuz asıl bağlayan bir köprü vazifesini göreceğini, zihninizi dağıtacağını ve gerginlik giderici bir ödev görerek panik seviyesini azaltacağını, söylüyor. 

Negatif düşüncelere meydan okuyun:

panik atak, mantra

Panik atakların nedensizce ortaya çıktığından ve olmayan olumsuz durumların zihinde bitmiş edilmesi sonucu daha kötü semptomlar yarattığından bahsetmiştik. Bu noktada dile basit fakat yapması zor olan bir yöntem, olumsuz düşüncelere meydan okuma yöntemi öneriliyor.

Psikiyatrist Dr. Prakash Masand; böyle bir durumda kişinin kendini kendi sözleriyle öneri etmesinin, bir mantra oluşturarak böyle anlarda her yerde etmesinin önemini vurguluyor ve kişiyi gerçeğe döndürecek olumlu sözlerin mutlaka olması gerektiğinden bahsediyor. 

Kendinize sorular sorun:

panik atak, kendine soru sorma

Mountainside Çare Merkezi Aile ve Evlilik Terapisti olan John Hamilton, olumsuz düşüncelere meydan okumaya aynı bir yöntem olan “kendinize sorular sorma yöntemini” öneriyor. Kendinize sorular sormak, panik atağı doğal bir şekilde azaltacak keza de bir şekilde zaman geçmesini sağlayacaktır.

Hamilton’a göre kendinize “Şu an böyle hissetmem için bir niçin var mı?” ya da “İçinde bulunduğum durumu abartıyor muyum?” gibi yaşadığınız durumu inceleme etmenizi sağlayan sorular sormalısınız. Bu soruların yanıtlarına odaklandığınız süre da yavaşça sakinleşmeye başlayacaksınız. 

Panik saldırı nedir, belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtları ile içinde bulunduğunuz durumu daha iyi kavrayabilir ve uzmanların açıkladığı ağırbaşlı kalmanın 7 yolu ile negatif durumlarla mücadele edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, bir uzmandan yardım edinmek kendiniz için yapacağınız en kıymetli şey olacaktır. 

Comments
To Top