Haber

Özel: Apple, EV başlangıcı Canoo ile 2020’de görüşmeler yaptı

Özel: Apple, EV başlangıcı Canoo ile 2020'de görüşmeler yaptı

Apple, Silikon Vadisi devinin kendi elektrikli araç projesini ilerletme konusundaki gizli çabasının bir parçası olarak 2020’nin birincil yarısında California EV şirketi Canoo ile toplantılar düzenledi, görüşmelere bilinen üç kişi The Verge’e söyledi. İkisine göre iki şirket, yatırımdan satın almaya kadar değişik seçenekleri tartıştı.

İnsanlar, Apple’ın büyük ölçüde ilgisini çeken şeyin Canoo’nun ölçeklenebilir elektrikli araç platformu ya da “kaykay” olduğunu söyledi. Platform, öteki yeni başlayanlar ve daha büyük araba üreticileri kadar geliştirilenlerden farklıdır çünkü otomobilin elektroniğini daha pozitif entegre ederek kabin tasarımında daha fazla elastikiyet sağlar. Hem, tasarım esnekliğini artıran ve henüz sektörde yaygın olarak benimsenmeyen kabloyla yönlendirme teknolojisine de sahip.

Canoo’nun Apple’dan yatırım almakla daha çok ilgilendiğini söyledi. Nihayetinde görüşmeler dağıldı. Canoo, 2020’nin sonlarında NASDAQ’da listelenen abes bir çek fonu ile birleştikten sonradan halka açık bir şirket haline geldi. Apple, son yıllarda mobilite alanında asgari bir satın alma daha gerçekleştirdi ve 2019’da Drive.ai’yi satın aldı.

Canoo’nun yönetim kurulu başkanı Tony Aquila, The Verge’ye yaptığı açıklamada, “Canoo, yerinde görülmedikçe stratejik tartışmalar, ilişkiler veya ortaklıklar hakkında açıkça açıklama yapmaz” dedi.

Görüşmeler Canoo için fazla kayda değer bir parasal dönemde gerçekleşti

​​Reuters, teknoloji şirketinin Hyundai ile 2024 gibi erken bir zamanda sürücüsüz bir elektrikli araç yapmak için pazarlık yaptığını bildirdiğinde, Apple’ın Canoo’ya olan ilgisinin haberi geldi. Apple’ın aracı kod adı “Project Titan” olan proje yıllar içinde birçok kez şekillendi. Ancak şirketin hemen otonom bir elektrikli vasıta üretmeye yeniden odaklandığı ve teknik tasarım ve imal gibi şeyleri dıştan karşılamak için Canoo kadar ufak ve Hyundai değin büyük otomobil üreticileriyle toplantılar düzenlediği bildirildi.

Hyundai ve Canoo, daha önce Şubat 2020’de elektrikli araçları birlikte geliştirme planını duyurmuştu, oysa bu proje, şirketin Apple ile yaptığı görüşmelerle ilgisiz görünüyor. Canoo, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı son başvurularda Hyundai ile olan ortaklığını, şirketlerin “ufak segmentli bir elektrikli araca” kuvvet temin etmek için birlikte bir platform geliştirmesini sağlayacak bir “mühendislik hizmetleri anlaşması” olarak nitelendiriyor. Ama Canoo, Hyundai anlaşması için ödeme yapılıp yapılmadığını ya da herhangi bir çalışmanın başlayıp başlamadığını açıklamadı.

Canoo, 2017’nin sonlarında, güç durumdaki KONUT başlangıcı Faraday Future’dan ayrılan minik bir grup kadar kuruldu. birdenbire fazla eski BMW yöneticisi.

Canoo, teslimat minibüsleri veya yemek yemek kamyonları gibi ticari elektrikli araçlar ve abonelik bazında satılacak alıcı odaklı bir minibüs yapmayı planlıyor. Canoo’nun tüm araçları benzer ölçeklenebilir kaykay teknolojisiyle güçlendiriliyor.

Apple ile görüşmeler, 2019’da birincil prototip arabulucu üstünde çalışırken 182,3 milyon dolar kaybeden ve 2020’ye yalnızca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan yakın tarihli bir dosyaya kadar bankada 29 milyon dolar.

Canoo, halka açılmadan önce Silikon Vadisi ve Çin’deki şirketler ve yatırımcılarla bir araya geldi

​​İnsanlar, 2019 ve 2020’de Canoo’nun Silikon Vadisi, Çin ve diğer yerlerden dağıtılmış şirketlerle toplantılar yaptığını söyledi. Ama anlaşmalar gerçekleşemediğinden, açılış ​​için kısa vadeli paraya gereksinim vardı. Mart 2020’de, hükümetin pandemik Maaş Çeki Koruma Programından 7 milyon dolarlık kredi aldı ve Apple ile görüşmeler devam ederken, Temiz Bütün Li (Çinli yatırımcı) ve Chiang ailesinden (TPK sahipleri) toplam 15 milyon dolar daha aldı. SEC dosyalamasına.

Canoo sonunda yılın ilerleyen aylarında anlamsız çek fonu Hennessy Capital Acquisition Corp. IV ile görüşmelere başladı.

Bu uzlaşma yapılırken, SEC dosyalarına kadar, Chiang ailesi girişime 80 milyon dolar daha koydu ve yakında icra başkanı olacak birey 35 milyon dolar yatırım yaptı. Canoo, uzlaşma 2020’nin sonuna doğru kapandığında yaklaşık 600 milyon dolar topladı.

Canoo, 2020’nin başında aradığı paraya sahipken, Apple gibi büyük şirketlerle egzersiz isteklerini yumuşatmadı. . Girişim, aynı SEC dosyasında “hemen Canoo’nun teknolojilerinden ve kendi ticari ürünleri için mühendislik uzmanlığından yararlanmakla ilgilenen diğer çoğu mavi çipli endüstri katılımcısıyla görüşmelerde” olduğunu söyledi.

Comments
To Top