Haber

Oyunlarda FPS Göstermek İçin Kullanabileceğiniz 6 Program

Oyunlarda FPS Göstermek İçin Kullanabileceğiniz 6 Program

Oyun dünyasının içinde olan ve aktif olarak oyun oynayan az daha herkesin anlamını bildiği FPS (Frame per Second), saniye başına görüntülenen kare sayısı anlamına geliyor. Bu da FPS değeri arttıkça akıcılığın artması anlamına geliyor. Oyunlarda FPS değerinin belli bir oranın altına -bir saniyeliğine olsa bile- düşmesi, bütün oyun keyfinin baltalanması anlamına gelebilir.

FPS değerinin yüksek tutulmasını karşılayan çoğu usul mevcut. Bunlardan en önemlisi ise kullanılan donanımları iyi tanımak. Eğer oynayacağınız oyunun sistem gereksinimleri, mevcut donanımınızın çok üzerindeyse ve grafik ayarlarını buna endeksli ayarlamadıysanız, FPS düşüşü gerekli olacaktır. Oyun içerisinde tatmin edici FPS’i alıp alamadığınızı saptamak ve hemen olan düşüşlerden farkında almak için bir FPS görünüm aracına ihtiyacınız var. Bazı oyunlar bu sayacı standart olarak sunsalar da çoğu oyunda, bu araçlar oturmuş olarak mevcut değil. Durum böyle olunca oyunlarda FPS manzara işlevini yerine getiren birçok başvuru piyasaya sürüldü.

FPS görüntü arabulucu içeren 6 başvuru formu:

Bandicam Screen Recorder Fraps GeForce Experience RadeonPro Razer Cortex Dxtory

Bandicam Screen Recorder:

Bandicam Screen Recorder

Sahiden bir ekran tescil programı olan Bandicam Screen Recorder, içerik üreticilerinin bir bölümü göre uzun yıllardır kullanılıyor. Oyun kaydetmeye özel ayarları da içerisinde barındıran Bandicam’in kayıt almasanız da FPS’i görmenizi sağlayan bir eklentisi mevcut. FPS sayacının rengi kayıt kapalıyken yeşil, kayıt açıldığında ise kırmızı olduğunu hatırlatmakta üstünlük var.

Fraps:

Fraps

Bandicam gibi uzun senelerdir içerik üreticileri ve oyuncular kadar tercih edilen Fraps, bu alandaki en eski uygulamalardan biri. Ekran tescil özelliği ücretsiz sürümde sınırlı olarak çalışsa da uygulamanın FPS manzara ayarını ücretsiz ve sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz.

GeForce Experience:

GeForce Experience

NVIDIA’nın müşterileri için geliştirmiş olduğu GeForce Experience, NVIDIA ekran kartlarını kullanan kişiler için manâlı bir tatbik. GeForce Experience; sürücü güncelleme, oyun optimizasyonu, ekran kayıt ve FPS görüntü gibi birçok opsiyonla birlikte geliyor. Dahası gerçekte bulunan ShadowPlay özelliğiyle birlikte hemen olan olarak kayıt alıp paylaşmak mümkün.

RadeonPro:

RadeonPro

NVIDIA’nın GeForce Experience uygulamasının AMD cephesindeki türü olan RadeonPro, özellik bakımından GeForce Experience ile az kalsın aynı. RadeonPro, FPS görünüm özelliğinin yanı sıra görüntülere kayıt sonrası efekt ekleme opsiyonu da sunuyor.

Razer Cortex:

Razer Cortex

Razer’ın oyun ve sistem optimizasyonu için geliştirmiş olduğu Cortex, arka planda çalışan uygulamaları otomatik olarak kapatarak kullanıcıların bütün performansla oyun oynamasını sağlıyor. İçerisinde özelleştirilebilen bir FPS sayacı da yer alan Cortex’i kullanmak için herhangi bir Razer ürünü kullanıyor olmanıza lüzum yok.

Dxtory:

Dxtory

Fraps ve Bandicam ile az daha aynı işlevi görebilen ve ExKode tarafından geliştirilen Dxtory, sadece FPS sayacı isteyen kullanıcılar için seçim edilecek en basit uygulamalardan biri. Dxtory, içerisinde yer alan FPS sayacını özelleştirmek için de bazı opsiyonlar vadediyor.

Comments
To Top