Haber

Oyun Oynarken VPN Kullanmak Ping’i Düşürür mü?

Oyun Oynarken VPN Kullanmak Ping'i Düşürür mü?
Ülkemizin tamamen oturmamış daha alçak yapısı, sunucuların da çok uzak olması ile birleşince oyuncuların son derece yüksek pingler görmesine niçin oluyor. Peki VPN servisi uygulamak bu yüksek ping sorununa çözüm olur mu?

Öyle çok kişi herhangi bir mahremiyet kaygısından nedeniyle çevrimiçi etkinliklerini kimliğini gizleyerek yerine getirmek isteyebilir. Bu kişiler için en uygun çözüm VPN kullanmak olacaktır. VPN yani Sanal Özel Ağ kullandığınızda erişmek istediğiniz internet sitesine veya herhangi bir çevrimiçi servise VPN hizmetini aldığınız servisteki sunucular üzerinden bağlanırsınız. Bu Nedenle ayrı bir ülkeden, farklı bir IP üzerinden internet aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VPN uygulamak yardımcı mıdır? Bu sorunun yanıtı, VPN’i ne için kullandığınıza tarafından değişken. Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa ve sanal bir spiker kullanarak reel çevrimiçi kimliğinizi gizli tutmak istiyorsanız evet faydalıdır. Halka açık ücretsiz Wi-Fi ağlarına mı bağlanıyorsunuz? Muhakkak faydalıdır. İş yeri, okul gibi erişimi sınırlandırılmış ağlara mı bağlanıyorsunuz? Kesinlikle lakin kesinlikle faydalıdır.

Evet, VPN öyle fazla konuda yardımsever. Bu soruyu yanıtladık. Peki belli başlı sorunun yanıtı nedir? Oyunlarda VPN kullanmak faydalı mıdır? Bunun yanıtı büyük oranda hayır olacaktır. Çevrimiçi bir oyun oynarken bilgisayarınız ile oyun şirketinin sunucularına bağlanırsınız. Oyun esnasında VPN servisi kullanmak, oyun sunucusu ile bilgisayarınız arasına harici bir tabaka eklemek anlamına geliyor.

VPN sunucuları çoğunlukla yurt dışındadır. Sorun şu oysa, oyun sunucularının da çoğu yurt haricen. Yani VPN servisi ile bir oyuna bağlandığınızda zaten uzakta olan bir sunucunun yolunu daha da uzatmış oluyorsunuz. sonuç olarak da ping olarak adlandırılan geç kalma süresi arttıkça artıyor. Bu da oyun performansınızın ve doğal olarak oyun keyfinizin negatif etkilenmesine neden oluyor.

yine de VPN’nin en ince ayrıntısına kadar zararlı olduğunu söyleyemeyiz. Mesela okulda ya da iş yerinde sınırlandırılmış ağ nedeniyle oyun sunucusuna bağlanamayabilirsiniz. Bu durumda VPN kullanarak oyuna antre sağlayabilirsiniz. Ayrıca oyun ya da VPN sunucularının çok uzak olmadığı durumlarda oyun oynarken VPN göstermek gecikmeyi ciddi şekilde etkilemeyecektir. gerçi VPN sunucularının kararsızlaşabileceğini ve sunucuların genelde gecikmeyi artıracak kadar uzaktan olduğunu düşünürsek oyun oynarken VPN servisi göstermek için iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/should-i-use-a-vpn-for-gaming/

Comments
To Top