Haber

Oyun İçi İletişim Uygulaması Discord, 7 Milyar Dolar Değere Ulaştı

Oyun İçi İletişim Uygulaması Discord, 7 Milyar Dolar Değere Ulaştı

Bir sesli ve yazılmış irtibat uygulaması olarak tanımlayabileceğimiz Discord, yalnızca beş sene önce yayınlanmış olmasına karşın PC oyuncuları arasında son derece seri bir şekilde yayıldı. TeamSpeak’in en sevilen özelliklerini, daha karışık özelliklerle birleştiren Discord, bugün pek fazla oyun stüdyosundan daha kıymetli bir başvuru formu haline gelmiş durumda.

Şirkete yakın kaynaklarca paylaşılan bilgilere tarafından Discord, piyasaya sürülmesinden 5 sene sonra 7 milyar dolar değere ulaşarak bir oyun içi irtibat arabulucu olarak Resident Evil serisinin yaratıcısı Capcom (3.44 milyar dolar) ve NBA 2K serisinin yaratıcısı 2K Games (3.22 milyar dolar) gibi oyun stüdyolarından daha kıymetli olmayı başardı. 

Discord, sadece 5 yılda 100 milyon kullanıcı barajını aştı

discord

Discord’un bu denli değerli bir dilekçe haline gelmesinin en kayda değer nedenlerinden biri de son bir sene içinde kullanıcı sayısını hemen hemen ikiye katlamış olması. Görüntülü arama, ekran paylaşımı, Steam entegrasyonu gibi özellikler, Discord’u fazla daha fonksiyonel bir vasıta haline getirirken; koronavirüs pandemisi nedeniyle iletişim araçlarının popülerleşmesi, Discord’un 100 milyon kullanıcı barajını aşmasını sağladı.

Aslına bakacak olursak oyunseverler, Discord’dan önce de 3. parti oyun içi iletişim araçları kullanıyorlardı fakat bu araçlardan en popülerleri olan TeamSpeak ve Skype, oyuncuların ihtiyaçlarını bütünüyle karşılayamıyordu. Discord, oyunculara fazla daha gelişmiş bir iletişim arabulucu sunarak bu açığı kapatmış ve milyonlarca oyunseverin takdirini kazanmış durumda.

Comments
To Top