Haber

Oxford Üniversitesi’nin COVID-19 Aşısı Yüzde 70 Etkili Oldu

Oxford Üniversitesi'nin COVID-19 Aşısı Yüzde 70 Etkili Oldu

2020 yılında bütün dünyanın bir numaralı gündem maddesi olan COVID-19 pandemisi ile ilgili güzel haberler gelmeye devam ediyor. Pfizer’in BioNTech ile birlikte geliştirdiği COVID-19 aşısının virüse karşı yüzde 90 etkili olduğunu ve Moderna’nın geliştirmiş olduğu aşının yüzde 94,5 etkili olduğunu açıklamasının arkasından bir aşı açıklaması da AstraZeneca ile birlikte COVID-19 aşısı üstünde çalışan Oxford Üniversitesi’nden geldi.

Paylaşılan bilgilere göre iki Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın karşılıklı geliştirdiği COVID-19 aşısı, iki çalışma segmentinde virüse karşısında korumada ortalama yüzde 70 etkin oldu. Söz konusu aşıyla ilgili açıklamalarda yer alan birincil isimlerden İngiltere Afiyet Bakanı Matt Hancock, aşıyla ilgili verileri “olağanüstü bir haber” olarak değerlendirirken, “100 milyon dozumuz var. Dağıtımın büyük kısmı yeni yılda olacak.” ifadelerini kullandı.

AstraZeneca’nın aşısı, COVID-19’a karşı yüzde 90 etkin olabilir

asrtazeneca

Daha önceki aşamalarda geliştirilen aşının 2. evre deneylerinde COVID-19 hastalığına karşı yaşlılarda güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturduğu aktarılmıştı. Yaklaşık 560 sağlıklı erişkin gönüllüye, iki doz aşı ya da bir plasebo verildiği aktarılan açıklamalarda COVID-19 sebebiyle ölüm veya önemli rahatsızlık riski yer alan kişilerde zinde bir bağışıklık geliştirdiği belirtilmişti.

Paylaşılan bilgilere kadar AstraZeneca’nın COVID-19 aşısı bir ay arayla iki doz olarak verildiğinde yüzde 62 etkinlik, sıradan olarak ise yüzde 70 faaliyet gösterdi. AstraZeneca’nın açıklamalarına tarafından COVID-19 aşısı, dağıtıma hazırlanmış olduğunda yüzde 90 etkili olabilir.

Comments
To Top