Haber

Oxford Üniversitesi Araştırmasına Göre Oyun Oynayanlar, Çok Daha Mutlu

Oxford Üniversitesi Araştırmasına Göre Oyun Oynayanlar, Çok Daha Mutlu

Oyun dünyası, son yıllarda altın çağını yaşıyor desek hatalı olmaz. Bir yandan yeni cins konsolların satışları rekorlar kırarken bir yana da bulut tabanlı oyun servisleri hizmete giriyor. Birçok insan, bundan böyle oyunları esas cereyan bir ağırlama aracı olarak görüyor.

Yapılan yeni bir araştırmada, oyunların azıcık daha “manevi” yönü mercek altına alındı. Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü, iki bilgisayar oyununa odaklandığı bir araştırma gerçekleştirdi. Oyuncuların, ne değin süre oyun oynadığı anonim olarak paylaşıldı.

Bilgisayar oyunu oynayanlar çok daha mutlu

bilgisayar oyunu, oyun oynayan adam, gamepad, oyun kumandası

Enstitü tarafından yapılan araştırmanın sonucunda ortaya çıkan verilerden sonra oyuncuların sağlıklarıyla ilgili bir anket düzenlendi. Araştırmaya toplamda 18 yaşındaki 3 bin 274 oyuncu katıldı.

Araştırmayı düzenleyen Profesör Andrew Przybylski, araştırma doğru ulaştıkları sonuçlarla ilgili olarak “İncelediğimiz oyunlardan birini günde 4 saat ve her gün oynarsanız oynamayan birinden manâlı ölçüde daha mutlu hissettiğinizi söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Przybyslki, 40 sene önce yapılan araştırmalarda ise ne değin uzun süre oyun oynanırsa kişilerin o kadar mutsuz olduğunun ortaya çıktığını da dile getirdi.

Profesör Andrew Przybylski, daha kapsamlı çalışmalar için öteki oyun üreticilerini de aynı istatistikleri paylaşmaya davet etti. “Süre içerisinde daha artı oyun ve daha fazla oyuncu üzerinde çalışmamız gerekiyor” diyen profesör, psikologların dünyadaki tüm oyun alanlarını incelemesine izin verilmesi gerektiğini de dile getirdi. Przybylski, keza “Bu bilgilerle birlikte bir zorbalık teorisi oluşturabilir veya insanların nasıl yeni arkadaşlıklar kurduğunu öğrenebiliriz” dedi.

Oyunculuk ve oyun dünyası son zamanlarda fazla daha fazla dikkat çekmeye başladı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz sene Dünya Sağlık Durumu Örgütü, “oyun oynama bozukluğunu” bir hastalık olarak resmen kabul etmişti.

Comments
To Top