Haber

Otomobil Üreticileri, Araçların Gövdesini Enerji Depolamak İçin Kullanmak İstiyor

Otomobil Üreticileri, Araçların Gövdesini Enerji Depolamak İçin Kullanmak İstiyor

Günümüzde elektrikli araçların en kayda değer sorunlarından biri ağır bataryalar ve kısa menzilleri. görünen o ki ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bu sorunu yakın zamanda yeni bataryalarla çözecek.

Geçtiğimiz eylül ayında düzenlenen Tesla Pil Günü’nde birçok söz veren CEO Elon Musk, yeni pillerle araçların ağırlığının %10 azalacağını ve menzilinin daha da artacağını bahis etmişti. Imperial College London’dan mühendis Emile Greenhalgh, Musk’ın aslında 10 yıl önce yaptıkları bir şeyi yaptığını, malzemenin kendisinin enerji depolama arabulucu olarak kullanılacağını söylüyor.

Aracın gövdesini enerji depo etme için uygulamak:

Günümüzde piller, çoğu elektronik cihazın boyutu ve ağırlığında manâlı bir yer kaplıyor. Bu noktada bir elektrikli aracın ağırlığının neredeyse üçte birini pil takımı oluşturuyor. Bu sorunu çözmenin bir yolu ise Tesla’nın planladığı gibi, otomobilin yapısına geleneksel piller yatırım yapmak. Böylece pil takımını cesaretlendirmek için arabanın zeminini kullanmak yerine, batarya takımı zemine dönüştürülebilir.

Greenhalg ve ekibi ise, bir adım daha ileri artan bir şekilde pil takımını en ince ayrıntısına kadar kaldırmak ve bunun yerine aracın gövdesini enerji depolamak için göstermek istiyor. Şasiye entegre edilen geleneksel pil takımının aksine bu yapı piller görünmez olacak ve elektriksel depolama, otomobilin şasisini oluşturan ince kompozit malzeme katmanlarında gerçekleşecek. Bu bataryalar bir bakıma ağırlıksız olacak zira arabanın kendisi akümülatör olacak.

Greenhalg, proje hakkında “Malzemenin benzer anda iki şeyi yapmasını sağlıyor” diyor. Elektrikli araçların tasarımı hakkındaki bu yeni hafıza, büyük performans artışlarının yanında güvenliği de artırabilir çünkü batarya takımlarının kaldırılmasıyla birlikte araçlar binlerce enerji yoğun, yanıcı batarya hücresinden de kurtulacak.

Daha önce bir prototip üstünde denenmişti:

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde tayin yapan Leif Asp, son on yıldır yapısal batarya araştırmalarının ön saflarında yer alıyor. Asp, Greenhalgh ve Avrupalı bilim insanlarından oluşan bir takım, yapı piller üretmeyi ve bunları hibrit bir Volvo prototipine entegre etmeyi amaçlayan Storage projesi üstünde birlikte çalışmışlar ve yapısal pillerin, araçlara entegre edilebileceğini kanıtlamışlardı.

Geleneksel bataryayı ‘yapısal bir parazit’ olarak nitelendiren Asp, yapısal pillerin en esas işlevinin, bir elektrikli aracın aynı mesafeyi gitmek için gereklilik duyduğu enerji miktarını azaltmak ve menzilini çoğaltmak olduğunu söylüyor. Asp, enerjinin hâlâ fosil yakıtlarla üretildiği bir dünyada, enerji verimliliğine odaklanılması gerektiğine de uyarı çekiyor.

Araştırmacılar, yasal zorluklar gibi çeşitli nedenlerle yapı akülerin araçlara yerleştirilmesinin on yıldan pozitif süreceğini söylüyor. Bu noktada yapı pillerin elektrikli araçlardan önce alıcı elektroniğinde yaygınlaşacağı düşünülüyor.

Comments
To Top