Haber

Ortalama Bir İnsanın Ömrünün Ne Kadarını Telefonda Geçirdiği Açıklandı

Ortalama Bir İnsanın Ömrünün Ne Kadarını Telefonda Geçirdiği Açıklandı

Geçtiğimiz 10 seneyi aşkın süre içinde telefonlarımız şahane bir evrim geçirdi. Bilgisayardan bile daha güçlü ayla gelen akıllı telefonlarımız, her şeyin yapılabileceği bir platforma dönüştü. Natürel bunun sonucu olarak telefonları kullanma süremiz arttı; hatta telefonlar elimizden düşmez oldu.

Yapılan yeni bir araştırmaysa zeki telefonlarla geçirdiğimiz çarpıcı zamanı fiziksel bir şekilde gözer önüne serdi. WhistleOut kadar yapılan araştırmaya tarafından sıradan bir insan hayatının bütün 8,74 yılını akıllı telefonlarının ekranına bakarak geçiriyor. Araştırma, WhistleOut’un kendi sitesinde yayınlandı.

En fazla telefon kullanan kuşak Y kuşağı:

akıllı telefon kullanımı

akıllı telefon

Araştırma, X kuşağı (1965 – 1980 arası doğanlar), Y kuşağı (1981 – 1996 arası doğanlar) ve 1649 – 1964 yılları aralarında doğan toplamda 1.000 katılımcıyla gerçekleştirildi. Katılımcılara zeki telefonlarında geçirdikleri zaman soruldu. Bu sayede şahısların günde sıradan ne dek zeki telefon kullandıkları öğrenildi.

Araştırma, sadece kişilerin akıllı telefonlarına harcadıkları ömrü de göstermiyordu. Kuşaklar arasındaki zeki telefon dilekçe alışkanlığı da bir defa daha fiziki olarak gösterildi. Araştırmaya kadar Y kuşağı, bir günün 3,7 saatini akıllı telefonlarının ekranına bakarak geçiriyordu.

akıllı telefon kullanımı

Natürel oysa bu oranla zeki telefonlarda en fazla süre geçiren kuşak Y kuşağı oldu. Y kuşağını peşine düşüp takip eden X kuşağıysa gününün 3 saatini akıllı telefona harcıyordu. Yaşlılardaysa bu oran günde 2,5 saatle sınırlı kalıyordu. Araştırma sonuçları şimdilik 9 yılı gösteriyor olsa da gelecekte bu sayı muhtemelen daha da artacaktır.

WhistleOut, araştırmanın sonuçlarıyla birlikte ekrana bakma süremizi nasıl azaltabileceğimize dair 5 tane de ipucu paylaştı. WhistleOut, video izlemek yerine podcast dinlemenin, internet yasaklayıcı kullanmanın, bir denetleme uygulaması kullanmanın, telefonu uzağa koymanın ve gece modu ya da mavi ışık filtresini kullanmanın buna muavin olabileceğini söyledi.

Comments
To Top