Haber

Origami, Uzun Menzilli Uzay Yolculuklarının Anahtarı Olabilir

Origami, Uzun Menzilli Uzay Yolculuklarının Anahtarı Olabilir

Yakacak yönetimi, uzay yolculuklarının imkanlarını sınırlayan en kayda değer faktörlerden birisi olarak görülüyor. Güncel olarak kullanılan soğuk hava şartlarına dirençli yakıt tankları, kısıtlı bir kapasiteye sahip olduğu için uzay yolculuklarının kısa mesafeli olmasına yol açıyor. 

Yüksek lisans öğrencisi Kjell Westra ve profesör Jake Leachman, bu kısıtlamaya sebep olan yakıt depolama problemine origami kağıtlarından yola çıkarak bir çözüm buldu. Kjell Westra, uzay yolculuklarında kayda değer bir değişikliğe imza atma potansiyeline sahip projesi ile NASA’dan burs da kazandı.

Yeni yakıt tankı, kırılma ve parçalanmaya karşı dayanıklı

kjell westra

Kjell Westra, yapmış olduğu bir araştırmada origami kıvrımlarının üzerinde bulunan gerilimi yararak yırtılmayı engellediğini keşfetti. Westra, bu tekniği projesine uygulamak için aralarında Jake Leachman’ın da bulunduğu bir çalışma ekibi kurdu. Sonrasında ise plastik bir levha üstünde origami kıvrımları ile benzer tasarıma sahip bir yakıt tankı tasarlanmaya başladı. 

Takım, tasarlanan bu yeni tankın içine konulan değişken nitrojenin -200 derece sıcaklıkta sabitlendiğini gözlemledi. Önceki yakıt tanklarında karşılaşılan en büyük sorun, soğuk hava koşullarında tankın, motora yakacak iletirken yaşadığı kırılma ve parçalanmalardı. Westra ve ekibi, yeni tasarladıkları tankın kırılmadan tam 100 defa yakacak iletebileceğini keşfetti. Origamiden esinlenilerek yapılan bu proje hala geliştirme aşamasında. Projenin gerçek hayatta uygulanabilmesi için birçok testten geçmesi gerekiyor. 

Comments
To Top