Haber

OLED Nedir, AMOLED ile Arasında Ne Fark Var?

OLED Nedir, AMOLED ile Arasında Ne Fark Var?

Günümüz dünyasında LED, OLED, AMOLED hatta saydam ekran TOLED teknolojisinden bahseder olduk. Her geçen gün çoğalan ve böylece başvuru formu alanı büyüyen ekran teknolojilerini daha sık duymaya başlıyoruz. gerçi OLED nedir gibi o kadar çok soru hala kullanıcının kafasında oluşabiliyor. OLED nedir, diğer ekran teknolojileri ile farkı nedir bilerek, yeni cihaz alırken daha basit tercihler yapabilirsiniz.

Kuşkusuz bütün bu ayrı ekran teknolojilerinin temeli, adlarında da bulunan LED teknolojisinden geliyor. OLED nedir, diğerleri ile arasındaki ayrım nedir sorularını LED teknolojisi ile kıyaslayarak yanıtlayabiliriz. Yeni bir aygıt alırken OLED nedir, AMOLED nedir, farkları nelerdir gibi esas soruların yanıtlarını anlamak, kullanıcı olarak nasıl bir mahsul satın aldığınızı biliyor olduğunuz anlamına gelecektir.

piksel

Özet Olarak OLED nedir?

Organic Light Emitting Diode teriminin kısaltması olan OLED teknolojisinde ön camın arkasında organik bir karbon film bulunur. İçinden akım geçtiği vakit bu karbon film ışık yayar, yani görüntü oluşur. LED teknolojisine kadar çok daha küçük, hafif, elastik ve incedir. En dikkat çeken özelliği ise koyu renkleri yansıtırken az enerji tüketiyor oluşudur.

Özet Olarak AMOLED nedir?

Active Matrix Organic Light Emitting Diode teriminin kısaltması olan AMOLED teknolojisinde ön camın arkasından, piksel akışını denetçi TFT olarak isimlendirilen ince bir film transistörü bulunur. Her bir pikseli tek tek yansıtan AMOLED teknolojisi çok daha elastik, hafif ve ince olduğu için tüm aygıt ekranlarında rahatlıkla kullanılabilir.

OLED ve AMOLED farkları nelerdir?

Başvuru alanları Dilekçe ömrü Maliyet farkı Sunulan manzara kalitesi Enerji tüketimi

Başvuru alanları:

amoled bilgisayar

OLED ekran teknolojisi genellikle televizyon panellerinde, bilgisayar monitörlerinde, dizüstü bilgisayar ekranlarında, bir takım zeki telefonlarda, duvar ve konut aydınlatmalarında kullanılıyor. Bunun nedeni, OLED ekranların istenilen her boyuta uygun olarak üretilememesi. genellikle daha çok büyük ekranlar için seçim ediliyor.

AMOLED ekran teknolojisi fazla daha esnek ve hafif olduğu için akıllı saatlerde, ayrı boyutlardaki tabletlerde, portatif müzik çalarlarda, oyun konsollarında, ayrı prodüksiyon donanımlarında ve dijital kameralarda kullanılıyor. Kolayca istenilen şekilde üretilebilen ve her alanda bereketli kullanılabilen AMOLED teknolojisi, endüstriyel alanlarda da kullanılıyor.

Tatbik ömrü:

amoled akıllı telefon

Yeni bir teknoloji ne dek hafiflik ve esneklik, incelik sunuyorsa başvuru formu süresi de bir öyle azalıyor. Çünkü ihtiyacı olan korumayı sağlayacak bir katmandan uzakta kalıyor. bu nedenle OLED teknolojisi, ataları olan LED, LCD ve PDP ekranlara kadar çok daha kısa ömürlü. Özellikle su ve OLED, kesinlikle tabi yana gelmemesi gereken bir ikilidir. Su ile temas eden OLED ekran doğrudan doğruya zarar alır.

OLED ilhamı ile üretilen AMOLED maalesef yeniliğin verdiği incelikle epeyce kırılgan bir yapıda. AMOLED ekranların görüntü kalitesi hemencecik olmasa da zamanla bozuluyor. Aynı şekilde ekran yanması olarak isimlendirilen ışık yaymama sorunu da yaygın bir şekilde AMOLED ekranlarda görülüyor. İki teknolojiyi kıyasladığımız zaman AMOLED ekranların daha hassas olduğunu söyleyebiliriz. 

Maliyet farkı:

piksel

OLED, LED’den; AMOLED de OLED’den daha fiyatı yüksek bir teknoloji. Bunun nedeni her yeni teknoloji ile kazanılan incelik, hafiflik ve esneklik. Çok daha yaygın başvuru formu için kullanışlı ayla getirilen ekranların aynı zamanda dayanıklı olması için harcanması gereken maliyet oldukça yüksek. böylece her yeni ekran teknolojisi daha maliyetli bir imal süreci geçiriyor. 

Kesinlikle, eğer iki ekran aralarında bir karşılaştırma yaparsak AMOLED ekran teknolojisinin çok daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bir teknoloji ürünü ne kadar minik olursa maliyeti böylece artar, çünkü içindeki donanımlar da küçülecek ve incelecektir. İnce, hafif, esnek olan ürün daima daha pahalıdır çünkü üretimi de daha maliyetlidir.

Sunulan bakış kalitesi:

oled televizyon

Sunduğu gösterme kalitesi noktasında OLED ekran teknolojisinin hakkını atamak gerekiyor. AMOLED ekran teknolojisi yeniden, her alanda, her cihazda sıradan bir bakış kalitesi sunuyor ama OLED ekranların sunduğu koyu renk tonlarını ve kontrast oranını hiçbir AMOLED ekranda kolay kolay bulamazsınız. yine de AMOLED ekranların dar alanlarda fazla daha başarılı bir suni kontrast sunduğunu söyleyebiliriz. 

AMOLED ekranlar her bir pikseli tek tek iletir, OLED ekran ise bir bütünlük sunar. bu nedenle OLED ekrana sahip bir cihazda görünüm üzerinde tam yoklama sahibi olabilirsiniz. Ayrı kontrast aralığı, kullanıcıya kendi istediği bakış yoğunluğunu seçme imkanı verir. AMOLED ekranların öteki bir dezavantajı ise güneş ışığına maruz kaldığı süre sunduğu görüş kalitesinin bozulmasıdır. Güneş ışığı veya yoğun ışık aşağı ekran yansıma yapacak ve ekran görünmez hale gelecektir. 

Enerji tüketimi:

oled ekran

AMOLED ekran teknolojisi içinden geçen akım ile her bir pikseli bir bir yansıtır ve fazla daha başarılı bir yenileme hızı sunar. Ama sürat aramak, fazla enerji tüketimi anlamına gelir. bu nedenle AMOLED ekranların enerji tüketimi konusunda bir dezavantajı vardır. AMOLED ekranlarda OLED ekranlarda olduğu değin geniş bir denetim imkanı olmadığı için enerji tüketimini sınırlamak da oldukça zordur.

OLED ekran teknolojisi tek bir panel üzerinden ışığı dağıttığı için çok daha eksik enerji tüketir. Bilhassa koyu renkleri yansıtırken en düşük enerji tüketimi ile çalışır. böylece artı kuvvet tüketen büyük cihaz ekranlarında OLED teknolojisi kullanılır. Az enerji tüketimi cihazı yormadığı için aynı zamanda daha uzun bir başvuru formu ömrü de sunar. 

Yeni bir cihaz alırken aklınızda oluşabilecek OLED nedir, AMOLED nedir, aralarındaki farkları nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtladık. Bambaşka ekran teknolojilerinin sunduğu fazla ve eksi özellikleri kullanıcı alışkanlıklarınıza göre değerlendirerek sizin için en yerinde ekran teknolojisine sahip cihazı tercih edebilirsiniz. 

Comments
To Top