Haber

Oldukça Gerçekçi Gökyüzü Manipülasyonu Yapabilen Yapay Zekâ Programı Geliştirildi

Oldukça Gerçekçi Gökyüzü Manipülasyonu Yapabilen Yapay Zekâ Programı Geliştirildi

Yapay akıl ve suni zekâya bağlı uygulamalar, her geçen gün daha da gelişiyor ve daha da etkileyici ülkü geliyor. Örneğin defalarca iyi amaçlarla kullanılmasa da ‘Deepfake’ ile oldukça güzel ve başarılı işler yapılabiliyor.

Yeniden bir yapay zekâ uygulamasıyla aleyhinde karşıyayız oysa bu seferki yüzleri manipüle etmekten çok daha bambaşka. Bu defa videolardaki gökyüzü, yapay akıl kullanılarak manipüle ediliyor. Yapay akıl, videolarda yer alan gökyüzüne ışık koşullarını ayarlayarak uzay gemisi, uçan kale ve heybetli gezegenler ekleyebiliyor.

Suni zekâ ile videolarda gökyüzü manipülasyonu

Michigan Üniversitesi’nde yapay akıl araştırmaları yapan Zhengxia Zou’nun geliştirdiği suni akıl arabulucu, “enerjik gökyüzü değişimi” sunuyor. Zou, geliştirdiği programın gökyüzü değişimlerini ve düzenli ülkü getirilmelerini epeyce gerçekçi bir şekilde yapabildiğini dile getiriyor.

Zou’nun geliştirdiği program, büyük data setlerinden ilgili örüntüleri toplayan bir algoritma olan sinir ağlarını kullanıyor. Yani daha kolay bir şekilde izah etmek gerekirse; gökyüzü değişiklik programı, videolarda gökyüzünün nasıl olduğunu öğreniyor, saptama ve takip edebiliyor. sonra topladığı bu örüntüleri gökyüzünü değiştirmede kullanabiliyor.

Program, yalnızca gökyüzüne uçan nesneler ya da gezegenler eklemekle de kalmıyor. Yukarıdaki videonun sonlarında görebileceğiniz gibi şimşeklerin çaktığı enerjik gökyüzü konusunda da oldukça güzel bir meslek çıkarmayı başarıyor. Nerdist’te bulunan habere göre Zou’nun programındaki en kritik detay ise ayrıntılarıyla gösterme temelli olması. Yani programın düzenleme yapmak için gereksinim duyduğu tek şey kaynak video.

Zou’nun geliştirdiği suni akıl programından çoğu farklı alanda faydalanılabilir. Bu konuda akla başlangıçta bir nesil sosyal ağ uygulaması gelse de Zou, sürücüsüz otomobilleri eğitmekte de kullanılabileceğini söylüyor.

Comments
To Top