Haber

OECD Türkiye Tahminlerini Açıkladı

OECD Türkiye Tahminlerini Açıkladı

2020 yılının sona ermesine artık bir aydan az bir süre kaldı. Her yılın sonunda kurumlar geri dönüp o yılda neler yaptıklarını değerlendirir ve gelecek yıla dair bir yol haritası çizer. Hatta bizim kendimize yönelik 2020 yılı değerlendirmemizi de burada görebilirsiniz.

sosyal ağ platformlarının aydınlık renkler ve abartılı nesnelerle bezeli yıl sonu videolarına alışık olsak da çok daha ciddi kurumlar da her yılın sonunda bir öngörümlemede bulunur. Bunlardan biri de OECD, yani Hesaplı Kalkınma ve İşbirliği Örgütü oldu.

Ekonomi büyüyecek, işsizlik artacak

ekonomi

OECD raporunda Türkiye için “Bu yaz, dış istek ve kuvvetli sözde finansal teşviklerle başlayan toparlanma şimdi sert rüzgarlarla karşı karşıya. Covid-19 vakalarının sayısı sonbaharda her tarafta arttı. Politika desteği, cari açık, enflasyon ve dövize karşı değer kaybını yoklama edecek şekilde daraltıldı. GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) 2020’de %1,3 daralacak ve -yenilenen makroekonomik gerilimlerin olmaması durumunda- 2021’de %2,9 ve 2022’de %3,2 büyümesi bekleniyor.” dedi.

İşsizlik oranında artış beklediğini açıklayan kurum, genelde yüksek cari açık ve yüksek risk primi, döviz karşı TL’nin bedel kaybı gibi nedenlerle ekonominin genel görünümünün iyi olmadığını belirtti. Yakın zamandaki kararlılık odaklı politika değişimlerinin lokal ve milli anlamda karşılık bulup toparlanmayı destekleyebileceği de ifade edildi.

OECD’den korona tavsiyeleri

lira

OECD hem raporunda çeşitli tavsiyelerde de bulundu. Yılın en önemli gündem maddesi olan koronavirüs pandemisine odaklanan OECD raporunda bedensel uzaklık önlemlerinin sıkı şekilde uygulanması gerektiği ve ilave önlemler gerekebileceği açıklama edildi. Keza devlete ait iletişime olan güvenin de tekrar sağlanması gerektiği belirtildi.

Raporda son olarak daha saydam politikaların iç ve dış güvenin artmasını sağlayacağı belirtilirken, işe alım giderlerinin düşürülmesi ve daha elastik resmi egzersiz yollarının adapte edilmesinin de daha fazla meslek imkanı yaratacağı belirtildi.

Comments
To Top