Haber

‘O Paraya PC Toplarım’ İddiası Çöktü: Xbox Series X Muadil PC’lere Göre %70 Daha Ucuz

‘O Paraya PC Toplarım’ İddiası Çöktü: Xbox Series X Muadil PC’lere Göre %70 Daha Ucuz

Aylardır beklediğimiz gün geldi ve ayrıca Sony hem de Microsoft, yeni tür oyun konsollarını piyasaya sürmek için gün saymaya başladı. Bizler de oyuncular olarak kesinlikle yeni konsolları gitgide artarak gelişen bir merakla bekliyoruz. Fakat bir yandan da oyuncuların aklında manâlı bir soru bulunuyor: PC toplasam daha mı ucuza kazanç?

Natürel bu noktada konsol oyunculuğu ve PC oyunculuğu arasındaki farka yok, daha çok cebimizden çıkan paraya odaklanıyoruz. Bu konuda bize fikir verecek bir paylaşımsa bugün Gizchina kadar yapıldı. Gizchina, paylaştığı haberde Xbox Series X’in performansını PC’de yaşamamız için gereken miktarı ve aradaki farkı anlattı.

Xbox Series X mi, PC biriktirmek mı?

xbox series x

Öncelikle sözümüze şaşırtıcı bir fiilen başlamak daha iyi olacaktır. Gizchina, yaptığı inceleme sonucunda Xbox Series X’in sunduğu performansı sunabilecek düzeyde bir PC’nin en düşük %70 daha pahalı olduğunu ortaya koydu. Gizchina’nın oluşturduğu teçhizat aslında cepleri yakıyordu ve diğer taraftan olabilecek en yerinde parçalar seçilmişti.

Habere tarafından Xbox Series X düzeyinde bir performans alabilmek için iyi bir sekiz çekirdekli işlemciye ihtiyacımız var. AMD’nin Ryzen 7 3700X işlemcisi bu atama için oldukça uygundu. Bunun yanı sıra PCIe 4.0 arayüze sahip bir SSD ve AMD Radeon RX 6800 ya da NVIDIA GeForce RTX 3080 ekran kartları da bilgisayarımızda bulunmalıydı. Yalnızca bu parçalar tabloya alındığında sonuç şu şekildeydi:

AMD Ryzen 7 3700X: En Az 300 dolar AMD Radeon RX 6800 / NVIDIA GeForce RTX 3080: 580 dolar / 700 dolar PCIe 4.0 arayüze sahip 1 TB SSD: 200 dolar

Yalnızca bu üç parça bile oyuncuların cebinden 1.200 dolar çıkmasına neden oluyordu. Bir De bilgisayarın anakartı, soğutma sistemi, kasası ve enerji kaynağı gibi bileşenleri bu hesaba dâhil değildi. Microsoft’un Xbox Series X oyun konsoluysa 500 dolarlık fiyat etiketine sahipti. Yani toplam fark %70’e yakın oluyordu.

Peki, Türkiye’de koşul nasıl?

xbox series x

Microsoft, Xbox Series X’in Türkiye fiyatını 9.299 TL olarak açıkladı. Gizchina’nın önerdiği benzer donanımı Türkiye fiyatlarıyla hesapladığımızda tablo şu şekilde oluyor:

AMD Ryzen 7 3700X: Minimum 3.070 TL AMD Radeon RX 6800 / NVIDIA GeForce RTX 3080: TR fiyatı belirlenmiş değil / Minimum 9.000 TL PCIe 4.0 arayüze sahip 1 TB SSD: Asgari 2.000 TL

PC’deki üç parçanın toplamı: 14.070 TL

Gördüğünüz üzere tablo maalesef ülkemizde de değişmiyor. Aradaki ayrım ülkemizde tüm gerekli bileşenlerin de eklenmesiyle %70’e sabır potansiyeline sahip. Bu noktada seçim yapmaksa sizin amacınıza bağlı oluyor. Tabii sadece oyun düşünüyorsanız Xbox Series X ya da PlayStation 5 en mantıklı seçim gibi duruyor.

Comments
To Top