Haber

Nvidia ve AMD, büyük GPU sıkıntısını gideriyor

Nvidia ve AMD, büyük GPU sıkıntısını gideriyor

Nvidia’nın yeni RTX 3080, 3070, 3060 Ti ve 3090 ile AMD RX 6800 ve 6800 XT’yi bulması inanılmaz derecede zordur ve bu GPU’ları yüzlerce değer yapan fantastik bir istek seviyesi nedeniyle ortaya çıktıklarında hemencecik satmak yaparlar. MSRP’den daha artı dolar. Bir Trump vergisi ve yükselen kripto para birimi fiyatları da onları daha da pahalı ülkü getirmek üzere olabilir. Birçok eski grafik kartı da internette satılıyor.

Bu hafta, Nvidia ve AMD nihayet bir takım güncellemeler aldı – ve bu acı tatlı bir haber.

Fazla tarafta, AMD Verge’ye 2021’in birincil çeyreğinde kendi referans tasarımlı RX 6800, 6800 XT ve RX 6900 XT kartlarından daha fazlasını çıkartma fiyatına satmayı beklediğini söylüyor. Bu, şişmiş olanlar yerine 579 $, 649 $ ve 999 $ anlamına gelmelidir. Oysa AMD, bunları “muhtemel olduğunca çok oyuncuya” sunmayı vaat ediyor, bu da AMD’nin ilk olarak bir kağıt lansmanı olduğunu düşünen alıcıları rahatlatmayabilir.

giderken Nvidia, GPU’larının keza tüketicilere keza de iş ortaklarına tedarikinin “olasılıkla birinci çeyrekte düşük kalacağını” söylüyor ve biz yılın ilk çeyreğinden bahsetmiyoruz bile – Nvidia’nın parasal durumu 1. Çeyrek Nisan ardına kadar bitmeyecek.

İlgili

PlayStation 5’in hakiki fiyatı

Nvidia GeForce RTX 3080 incelemesi

Nvidia GeForce RTX 3070 incelemesi

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti incelemesi

AMD Radeon RX 6800 XT incelemesi

AMD Radeon RX 6800 incelemesi

Tekrar, yalnızca arz kısıtlamaları değil istek ekran kartlarını elimizden uzaktan tutan Nvidia, piyasaya sürüldüğünden beri 499 dolar ve üstü RTX 30 serisi GPU’larının, benzer zaman sonra RTX 20 serisinin neredeyse iki katı dek sattığını söylüyor. (RTX 30 serisi, önceki nesilden çok daha büyük bir yükseltmedir, unutmayın – o sırada Nvidia’nın ışın izleme özelliğinden yararlanan pek fazla oyun yoktu ve insanların GTX 10 serisi kartları hala ayakta gayet iyi.)

Nvidia, Bitcoin ve Ethereum için son zamanlarda gördüğümüz çok yüksek fiyatlara rağmen, en azından kripto madencilerinin hemen şimdi bütün kartları kapmadığını düşünüyor gibi görünüyor.

Yakın tarihli bir yatırımcı konferansında CFO Colette Kress, “Kripto talebi başlarsa ya da manalı bir arz görürsek,” dedi, “aralıksız madencilik talebini yerine getirmek için bu fırsatı CMP ürün serisini her tarafta açmak için de kullanabiliriz. ” CMP, Nvidia’nın özel kripto madenciliği GPU’larına atıfta bulunuyor ve madencilerin gereklilik duymadığı video bağlantı noktalarını ortadan kaldırıyor çünkü grafikleri monitöre yönlendirmiyorlar ve bu onları Nvidia için daha karlı ayla getiriyor.

Sadece Asus daha yüksek GPU’yu kabul etti Fiyatlar

Trump’ın vergilerinin grafik kartlarının fiyatını etkileyip etkilemeyeceği konusunda, Nvidia pek bir şey söylemiyor – oysa AMD CEO’su Lisa Su, şirketin fiyatları çökertmek için elinden geleni yaptığını iddia ediyor.

Kullanıcılar için adil olmanın tek yolu bu olduğundan, GPU fiyatlandırmasını önerilen perakende fiyatlandırmamıza olabildiğince yakın tutmaya kararlıyız. Normalde GPU lansmanlarımız olduğunda, kendi markalı kartlarımız ilk olarak kullanılabilir ancak sonradan ortaklarımızın alması için kaybolur. Bu sefer RX 6000 serimizi kademeli olarak kaldırmayacağız ve bu da müşterilere olası olduğunca düşük bir fiyata doğrudan satış yapmamızı sağlıyor. Ortakları da aynısını yapmaya teşvik ediyoruz. Yalnızca tarifeler yok, COVID ortamı, kaçınılması zorlama olan nakliye ve navlun maliyetlerini artırdı. Daha sıradan bir ortama girdiğimizde, bu iyileşmelidir. Piyasaya çıkan fazla sayıda ürünümüz olduğundan, bu, yılın birincil yarısında planladığımız grafik güncellemelerimiz için de önemlidir.

Bu kulağa iyi geliyor, ama gerçi epeyce objektif ve hissediyor AMD’nin Kasım ayında Hardware Unboxed’a söylediği gibi, iş ortaklarının RX 6800 XT’yi orijinal 649 $ MSRP’de sekiz hafta içinde nasıl satabilecekleri konusunda bir adım geriye doğru gitmiş gibi.

arka arkaya CES 2021 esnasında Bugün esas notlarda AMD, yeni grafik kartlarının şirkete nasıl “en üstteki düzeyde önderlik” sağladığını övdü ve “çoğu oyuncunun Radeon RX 6000 serisi konusunda heyecanlandığını” belirtirken, Nvidia “bu ürünleri bulmanın zor olduğunu ve yetişmek için sıkı çalışmaya devam ederken sabrınız için teşekkür etmek istiyoruz. ”

Bekleyeceğiz ve Nvidia’nın yeni duyurduğu 329 $ ‘lık GeForce RTX 3060, tıpatıp öncekiler gibi cehenneme dönerse şaşırmamalısınız.

Comments
To Top