Haber

NVIDIA, RTX 30 Serisinin Üretiminde Samsung’a Güvenecek

NVIDIA, RTX 30 Serisinin Üretiminde Samsung'a Güvenecek

The Korea Economic Daily kadar paylaşılan yeni bir rapora göre NVIDIA, Ampere mimarisi üstüne inşa edilen RTX 30 serisi ekran kartlarının üretimi için Güney Koreli teknoloji devi Samsung ile çalışmaya devam edecek. Geçtiğimiz aylarda, halihazırda Samsung’un 8 nm üretimini kullanan NVIDIA’nın yoluna TSMC ile devam edeceğine dair söylentiler ortaya çıkmıştı.

Rapora göre bu, NVIDIA ile Samsung arasında yapılan ikinci anlaşma olacak. Sözleşmenin 17 Aralık tarihinde onaylandığını gösteren kaynak, uzlaşma değerinin ise 100 milyar won (takriben 91 milyon dolar) civarında olduğunu aktarıyor. Samsung’un çipleri Hwaseong tesisinde üretmesi bekleniyor.

NVIDIA, Samsung’a güvenmeye devam edecek:

Jensen Huang

Anlaşma zarfında Samsung, yarı geçirgen endüstrisinde NVIDIA’nın 8 nm işleme teknolojisini kullanarak gelecekteki Ampere GeForce RTX 30 serisinin geri kalanını üretecek. Bu noktada teknolojik avantaj ve çabuk teslimat gibi etmenler sebebiyle NVIDIA’nın TSMC yerine Samsung’la iş birliği yaptığı tahmin ediliyor.

NVIDIA, GPU üretiminde Samsung’a güvenmeye devam edecek olsa da GeForce RTX 30 serisinin stok sorunlarının 2021 yılına dek devam etmesi mümkün. Yakın tarihli bir diğer raporda, imal ve tedarikteki gecikmenin GDDR6 hafıza kıtlığından kaynaklandığı iddia ediliyordu.

Raporda hem NVIDIA’nın RTX 20 serisi Super kartlarının üretimine son vereceği de bildirildi ama Amper mimarili halefleri piyasaya sürülene değin RTX 2060 ve GTX 16 serisinin üretiminde olacağı söylenebilir.

Yazımızı noktalamadan önce ne Samsung ne de NVIDIA tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını ve iddiaların sadece bir rapora dayandığını tekrardan hatırlatalım. Konuya dair yeni gelişmeler yaşanırsa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Comments
To Top