Haber

NVIDIA GeForce RTX 3080’in Mobil Versiyonuyla İlgili İlk Bilgiler Paylaşıldı

NVIDIA GeForce RTX 3080'in Mobil Versiyonuyla İlgili İlk Bilgiler Paylaşıldı

NVIDIA, eylül ayının birincil gününde yeni ekran kartı serisi GeForce RTX 30‘u tanıtmıştı. İlk olarak üç ekran kartıyla tanıtılan çabuk, bir önceki RTX serisine kadar adeta 2 kat daha iyi performans sunuyordu. Geçtiğimiz günlerdeyse serinin en ucuz modeli olacak GeForce RTX 3060 Ti aileye eklenmişti.

Fakat bugüne dek NVIDIA kadar dizüstü bilgisayarlara yerleştirilecek mobil RTX 30 serisine dair bir izah etme gelmemişti. Bugünse Twitter’da bazı kaynaklardan veri bölge bir kullanıcı, NVIDIA GeForce RTX 3080’in mobil versiyonuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Kullanıcı, bu paylaşımda ekran kartının özelliklerine yer verdi.

Mobil RTX 3080, 16 GB VRAM’le gelecek:

rtx 3080 mobil

Twitter’da ‘OneRaichu’ kullanıcı adlı bir kişi, birincil ilk önce bu bilgilerin bir bahis olduğunu belirterek mobil RTX 3080’in özelliklerine yer verdi. OneRaichu, GA104 grafik işlemcisine sahip olacak ekran kartının 256-bit arayüzde 16 GB GDDR6 VRAM ile geleceğini söyledi. Kullanıcı, 6.144 CUDA çekirdeğine sahip olacağını da söyledi.

OneRaichu’nun yaptığı bu paylaşım, RTX 3080’in masaüstü versiyonu hakkında soru işaretleri de oluşturdu. Zira NVIDIA, ekran kartını 10 GB VRAM ile tanıtmıştı. Fakat NVIDIA’nın 20 GB’lık bir RTX 3080 modeli sürmeyi planladığı iddiaları, mobil ekran kartıyla ilgili söylenenlerle birlikte güçlendi.

nvidia

Mobil NVIDIA GeForce RTX 3080’in 16 GB VRAM’e sahip olacağı iddiasıysa Güney Afrikalı bir tedarikçinin internet sitesinde doğrulandı. Pinnacle’ın internet sitesinde listelenen bir ASUS marka dizüstü bilgisayarın özelliklerinde 16 GB RTX 3080 ekran kartı bilgisi yer alıyordu.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak NVIDIA’nın yeni mobil ekran kartı hakkında bir veri daha ekleyebiliriz. Ekran kartı, fazla yüksek ihtimalde mobil bir ekran kartı olmasına karşın NVIDIA GeForce RTX 3070’in masaüstü versiyonuna tarafından nispeten daha iyi bir performans sunacak gibi duruyor.

Comments
To Top