Haber

NVIDIA, Beklentilerin Üzerine Çıkan Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

NVIDIA, Beklentilerin Üzerine Çıkan Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

NVIDIA, 25 Ekim’de sona eren üçüncü mali çeyreğe dair raporunu yayınladı. Yayımlanan rapora tarafından dev şirket, önceki yılın benzer dönemine tarafından gelirini yüzde 57 oranında artırarak 4,73 milyar dolar kazanç elde etti. Yeni grafik kartları ve yapay zeka ürünleriyle yatırımcıları kendine çekmeyi başaran NVIDIA, hisse başına 2,91 dolarlık gelirle beklentileri aştı. 

Bir sene önce GGAP dışı kazançları hisse başına 1,78 dolarlık gelire ulaşan şirket, toplamda ise 3,01 milyar dolar gelir elde etmişti. Kaliforniya merkezli donanım şirketi, pandemi döneminde attığı adımlarla büyük başarı yakalamayı sağlamış görünüyor. Sadece ekran kartlarıyla değil yapay zeka destekli ürünleri ve büyük veri merkezlerinde sunduğu bulut oyun hizmeti gibi platformlarından da sağlam gelirler elde etmeyi başaran NVIDIA, analistlerin beklentilerinin de üzerine çıktı. 

Nvidia

Işın izleme özelliğine sahip NVIDIA RTX 3000 serisi ilgiyle karşılandı

NVIDIA’nın üçüncü çeyrekteki bu başarısının ardında bilhassa de RTX (Işın İzleme) teknolojisine sahip yeni cins grafik kartları yer alıyor. Microsoft ve Sony’nin yeni cins konsolları karşı PC tarafının hala daha güçlü taraf olmasını sağlayan yeni Nvidia RTX 3000 serisi ekran kartları, PC oyuncularının beğenisini kazanmış görünüyor. 

Veri merkezindeki kazanç artışı fazla yüksek oranlara ulaştı

GeForce Now

bununla beraber NVIDIA’nın data merkezi geliri, bir önceki yıla göre yüzde 162 artarak 1,9 milyar dolara ulaştı. Oyun gelirleri ise yüzde 37 artarak 2,27 milyar dolar oldu. Bu yılın başlarında NVIDIA, data merkezlerinde kullanılan yongalar için anahtar teknolojiler yaratıcı Mellanox’u 7 milyar dolar karşılığında satın almıştı. bununla birlikte şirketin 13 Eylül 2020’de dünyanın en büyük sözde geçirgen ve yonga firmalarından olan ARM’yi 40 milyar dolara satın aldığını görmüştük. Şirket, bu süreçte dev ARM satın alımı için tasdik alma sürecini yürütüyor. Görünen o ki NVIDIA, bu başarısını önümüzdeki çeyrekte de sürdürmeye devam edecek.

 

Comments
To Top