Haber

NVIDIA, 80 GB GPU’lu DGX Station A100 Çalışma İstasyonunu Duyurdu

NVIDIA, 80 GB GPU'lu DGX Station A100 Çalışma İstasyonunu Duyurdu

NVIDIA, bu yıl mayıs ayında A100 adını verdiği oldukça zinde bir GPU modelinin duyurusunu gerçekleştirmişti. GPU, sıradan kullanıcının evde kullanması için yok bilgi merkez sistemleri için tasarlanmıştı.

Şirket, bugün de DGX Station A100‘ün duyurusunu gerçekleştirdi. Bu çalışma istasyonu, ofislerde de kullanılabilecek boyutlara sahip. Peki, NVIDIA’nın yeni DGX Station A100 egzersiz istasyonu, kullanıcılarına neler sunuyor?

NVIDIA DGX Station A100 alıştırma istasyonu

nvidia dgx station a100 çalışma istasyonu

Çalışma istasyonunun içerisinde dört adet A100 GPU bulunuyor ve 40 GB ile 80 GB’lık modelleri bulunuyor. 80 GB’lık modelde 320 GB GPU belleği yer alıyor. Tabii DGX Station A100 de bilimsel projeler ve iş dünyası için planlanmış bir aygıt. Dolayısıyla böyle bir GPU’yu oyunculuk için kullanmak pek olası değil. Ama A100’de kullanılan Ampere mimarisi, GeForce RTX 3080 gibi tüketicilere yönelik ekran kartlarında da kullanılmıştı.

NVIDIA göre yapılan açıklamaya göre DGX Station A100, “bilgi merkezi olmadan veri merkezi performansı sunuyor.” Yani bu, egzersiz istasyonu için veri merkezi sınıfında bir soğutma sistemine gereklilik duyulmayacağı anlamına geliyor. Bu canavarın içerisinde 64 çekirdekli, 512 GB bellekli AMD CPU ve 7,68 GB NVMe SSD yer alıyor.

Şirketin yaptığı açıklamaya kadar DGX Station A100, paralel işler ya da birdenbire çok kullanıcının erişimi için 28 ayrı GPU örneği sunuyor. Bu alıştırma istasyonunu bölge şirketler arasında BMW, Lockheed Martin, NTT Docomo ve Pacific Northwest Laboratory bulunuyor. Bu nesil şirketler kadar satın alınmasının sebebi ise suni zekâ ve araştırma odaklı araştırmalar.

NVIDIA, standart DGX A100’ün yeni 80 GB GPU ile satılacağını ve bellek kapasitesini sistem başına 640 GB’a çıkartacağını duyurdu. Şirket, yeni ürünün fiyatına dair henüz bir bilgi vermedi ancak mayıs ayında meydana çıkan orijinal DGX A100, 199 bin dolardan satışa çıkmıştı.

Comments
To Top