Haber

Nokia’nın İptal Ettiği Plan: Nokia N95’i Akıllı Telefon Olarak Yeniden Piyasaya Sürmek

Nokia'nın İptal Ettiği Plan: Nokia N95'i Akıllı Telefon Olarak Yeniden Piyasaya Sürmek

Bundan takriben 10 yıl öncesine dek telefon sektörü o kadar çok ilginç ürüne konut sahipliği yapıyordu. Şirketlerin piyasaya sürdüğü telefonlar günümüzde birçok telefon gibi birbirine benzemiyor, tamamen ayrı zevke sahip kullanıcılara hitap ediyordu. Bazı telefonlar müzik deneyimine odaklanırken bazıları video ve bakış deneyimine odaklanıyordu.

Günümdeki akıllı telefonlarsa tüm kullanıcı isteklerinin tek bir yerde buluştuğu modeller haline dönüştü. Yani artık şirketlerin farklı bir telefon yaparak sektörde kendilerini ön plana çıkarmalarına gerek kalmadı. Bunun yerine telefonların gücü, kamera özellikleri ve yazılımları başlıca değerlendirilen noktalar oldu.

Nokia, günümüz sektörüne yeni bir bitik getirmeyi planlıyordu:

nokia n95

Geçmişte piyasaya sürülen garip telefonlardan birisi de Nokia’nın Nokia N95 modeliydi. Steve Jobs’ın ilk iPhone’u tanıtmasından birkaç ay sonra piyasaya sürülen Nokia N95 bir birincil olma özelliği taşıyordu. Telefonun ekran paneli yukarı kaydırılabildiği gibi aşağı da kaydırılabiliyordu. Bugünse Nokia’nın bu devrimsel telefonunu tekrar canlandırma planları olduğunu öğrendik – en azından çok eskiden.

1 milyonu aşkın aboneye sahip MrMobile, YouTube’a yüklediği yeni videoda Nokia’nın modern bir N95 üretmeyi planladığını anlattı. Hatta MrMobile, bu telefon için üretilen prototipi de elinde gösterdi. Prototip hiçbir fonksiyonelliğe sahip olmasa da Nokia’nın sunmayı planladığı her şeyi gösteriyordu.

nokia n95

Telefona ön kısmından bakıldığında normal bir telefon gibi gözüküyordu. Fakat telefonun paneli sağa kaydırıldığında ortaya büyük ve ince bir panel çıkıyordu. Telefonun bu kısmında hoparlörler, bir geniş açısal ve bir ultra geniş açılı kamera ve bir de flaş ışığı bulunuyordu.

Telefonun arkadaki kısmındaysa bir parmak izi okuyucusu ve dairesel bir Carl Zeiss kamera kurulumu yer alıyordu. Kamera kurulumunda bulunan yüzük sözde yapıysa açılabiliyor ve bu nedenle telefonun herhangi bir düz zeminde sabit durmasını sağlıyordu. Fakat HMD, Nokia N95’i küllerinden döndürme planlarından kısa sürede vazgeçmişti.

Comments
To Top