Haber

Nio, yıkıldıktan sonra elektrikli sedanı tanıttı

Nio, yıkıldıktan sonra elektrikli sedanı tanıttı

Çinli KONUT şirketi Nio, bu hafta sonu, otonom yeteneklere ve sonunda bir katı hal pil seçeneğine sahip olacağına söz verdiği ET7 adlı bir elektrikli sedanı tanıttı. Bu, Nio’nun fakat 2020’de uçurumun eşiğinden inanılmaz bir toparlanma çıkardıktan sonra üstesinden gelebileceği büyük bir proje.

Nio, sedanın bir versiyonunu satacak. Tam bir pil ile 448.000 yuan (takriben 69.000 $) karşılığında 500 kilometre (takriben 310 dingil) gidebilen ve 506.000 yuan (takriben 78.000 $) için 700 kilometre (yaklaşık 435 dingil) tutabilen 2019 Şangay Otomobil Fuarı. İlk araçların 2022’nin başlarında Çin’de teslim edilmesi planlanıyor.

Tencent göre desteklenen Nio, daha büyük pil paketiyle birlikte ET7’nin “premier versiyonunu” 526.000 yuan ( terbiyesizce 81.000 $). Bu fiyat etiketlerini birazcık varlıklı bulanlar için Nio, her çeşidi şirketin “hizmet olarak pil” programı olarak adlandırdığı programın bir parçası olarak satacak ve burada sahipler, 378.000 yuan ( yaklaşık 58.000 $). Seçtikleri aralık ne değin yüksekse, aylık aidat öyle yüksek olur.

çok eskiden ertelenen sedan, Nio için olağanüstü bir geri dönüşe göze çarpan ediyor

ET7’nin içinde, Qualcomm’un Snapdragon işlemcisinin otomotivde derecelendirilmiş en yeni sürümü tarafından desteklenen 12,8 inçlik bir OLED ekran, gösterge panelinin ortasından çıkıyor.

ET7, önde 180 kW’lık bir elektrik motoru ve arkada 300 kW’lık bir motorla çalıştırılarak 600’den pozitif at gücü üretiyor.

Nio hem, yapabileceğini söylediği katı hal batarya takımı geliştiriyor. Menzili 1.000 kilometre veya yaklaşık 621 milin üzerine içeri almamak. (Nio’nun çok daha iyimser NEDC standardını kullandığına dikkat edilmelidir; bu, gerçek dünya menzilinin bu iddiaları karşılayamayacağı anlamına gelir.) Nio, bu paketin 2022’nin sonlarında satışa sunulacağını ve şirketin üçü ile düzenli olacağını söylüyor. Müşteriler fazla daha uzun menzilli bir seçenekle değiş tokuş etmek isterlerse mevcut SUV’lar da.

Izgara Görünümü

Nio, geçtiğimiz hafta sonu yıllık” Nio Günü “etkinliğinin önemli bir bölümünü ET7, şirketin “noktadan noktaya otomatik” dediği şeye şiddet veren akıllıca nominal sürüş ”- Tesla Otopilot tarzı sürücü takviye paketinden büyük bir adım Nio’nun derhal SUV’larına dahil ettiği.

Nio, New York Borsası’nda halka açık bir şirket olmadan önce 2018’in ortalarında birincil arabulucu ES8 SUV’yi teslim etmeye başladı. Ama 2019’u kriz sonrası krizle başa çıkarak geçirdi. Çin, salgın öncesi idareli yavaşlamadan önce fiyatı yüksek elektrikli araçlara verilen sübvansiyonları azalttığında, bir iki hesaplı darbeyle vuruldu. daha sonra şirket, batarya paketlerindeki yangın riski nedeniyle binlerce ES8’i geri seslenmek zorunda kaldı. Kendi fabrikası için planlarını iptal etti, Formula E elektrikli yarış ekibini sattı ve sedan projesini erteledi. Nio 2020’ye fena bir yerde başladı – daha salgın daha önce bile

Kontrolsüz büyümeyi beş yıl içinde ekleyin (Nio’nun kendi kabulüne göre) ve Nio 2019’u kötü bir yerde bitirdi. Üretime ikinci, daha uygun fiyatlı bir SUV (ES6) ile başlamasına karşın, Nio hala getirdiği zamandan daha hızlı para kaybediyordu ve yılın son çeyreğine başlatmak için bankada 300 milyon doların aşağı bir miktar vardı – ve bu oldu hepsi koronavirüs salgınından önce.

Nio, 2020 yılına yatırımcılarını yıl her tarafında tatmin edici parası olmadığı konusunda uyararak başladı. Arkasında Şubat ayında, devlete ait ya da devlete yan bir grup kuruluşla 1 milyar doları aşan bir kurtarma anlaşması imzaladı.

Ayrıca, yatırımcı grubuna, Nio’nun “ana faaliyet ve varlıklarını” aktardığı yeni bir alt kuruluşun büyük bir kısmını – pozitif emrindeki ortaklığın kurumsal yapısındaki şansın dönmesi ve “çekirdek iş ve … esas kontrat. ”

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan sonraki başvurularda Nio, bu cins hakların devredilmesinin, basitçe Nio China olarak adlandırılan yeni alt kuruluşla ilgili “kayıtlı manâlı kurumsal kararları alma yeteneğini manâlı ölçüde sınırlayabileceğini” kabul etti.

Bu anlaşmanın uzun vadeli sonuçlarını sahiden iyi anlamak yıllar alsa da, kısa vadede Nio’yu kurtardı. Nio, salgının yılın birincil yarısında getirdiği hesaplı yavaşlamaya rağmen 2020 rekorunu kırdı. Satışları canlandıran ES8 SUV’nin yenilenmiş bir versiyonunu piyasaya sürmeye başladı ve zaten diğer iki modelden daha iyi satan EC6 adında üçüncü, daha da ufak bir SUV piyasaya sürdü. Nio yılı, yalnızca 2020’nin dördüncü çeyreğinde 17.353’ü de dahil elde etmek üzere 43.728 araç teslim ederek tamamladı. Tesla’nın değerlemesinin astronomik yükselişi ve uzaya milyarlarca dolarlık yeni para getiren ters birleşmelerin patlamasıyla beslenen 2020’nin ikinci yarısı.

Şirket, bu yeni keşfedilen faizden de tam olarak yararlandı ve sene sonuna doğru yeni bir teklifte 3 milyar $ artırdı.

Yeni sedan birçok yönden bu başarıların amblemidir. Nio’nun kısa tarihi baştan başa geliştirdiği veya sağladığı en iyi teknolojiyle yüklüdür. Bu, sadece başlangıçta varoluşsal bir krize neden olmadan kaynakları bir kez daha tüketebildiği için raftan geri çekilen bir proje. Nio, katı hal pil seçeneğinin yolda olacağına söz vererek şirketin geleceği için de bir selam. Ve Nio’nun gitgide daha rekabetçi ülkü gelen bir pazardaki serisini tamamlamaya yardımcı oluyor, bu sadece iyi finanse edilen girişimlerle dolu yok, aynı zamanda Alibaba ve Baidu gibi büyük teknoloji holdinglerini de içeriyor.

.

Comments
To Top