Haber

Nikon, 49 Yıldır Faaliyet Gösteren Sendai Fabrikasını Taşıma Kararı Aldı

Nikon, 49 Yıldır Faaliyet Gösteren Sendai Fabrikasını Taşıma Kararı Aldı

Japon basınında bulunan bilgiye göre Nikon, 49 yıldır resim makinesi ürettiği Japonya’daki Sendai Nikon fabrikasını Tayland’a taşıma kararı aldı. Fabrikanın değiştireleceği zaten biliniyordu, ama yeni fabrikanın nerede olacağı ve ne zaman taşınacakları, Nikon göre devlete ait bir açıklamayla duyuruldu. 

Mali olarak zorlama zamanlardan geçen Nikon, maliyetleri bir nebze de olsa rahatlatmak için fabrikasını Tayland’a taşıyacak. Eylül ayında Z6 ve Z7 modellerin üretimlerini tamamladıklarını bildiren şirket, Ekim ayından itibaren taşınma hazırlıklarına başladığını açıkladı. 

Bazı parçalar, eski fabrikada üretilmeye devam edecek

Nikon sendai fabrikası

1971 yılında kurulan Senai Nikon fabrikası, kurulduğu yıldan itibaren markanın sahip olduğu modelleri üretmeye devam ediyordu. Başlarda sadece fiyat performans odaklı çalışan şirket, zamanla Nikon D6 DSLR gibi öncü modellerle öne çıkmayı başardı. Bu modelin üretimi, hala Sendai Nikon fabrikasında gerçekleşse de yakın zamanda imal Tayland fabrikasına geçecek. 

Sendai Nikon fabrikasına ne olacağı merak konusu oldu. Şirket, Sendai’yi ayrıntılarıyla kapatmayacaklarını, resim makinelerinin yüksek performansa sahip olmasını sağlayan bir takım parçaları burada üretmeye devam edeceklerini açıkladı. Yapılan diğer bir açıklamaya tarafından Nikon, Sendai fabrikasını ileride gerçekleştirecekleri yeni girişimler için bir başlangıç fabrikası olarak da kullanabilir.

Comments
To Top