Haber

New York’taki Ünlü Times Meydanı’nda Türk Kahvesi Tanıtıldı

New York’taki Ünlü Times Meydanı’nda Türk Kahvesi Tanıtıldı

2013 yılında UNESCO göre İnsanlığın Maddi Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kabul edilen Türk kahvesini dünya genelinde takdim etmek için farklı araştırmalar yürütülüyor. Türk kahvesinin tanıtımını arttırmak ve kahve seven toplumları birbirine yakınlaştırmak nedeniyle kurulan Turkish Coffee Lady Vakfı’nın girişimleri de sonuç buldu.

Ülkenin başkenti Washington’ın Belediye Başkanı Muriel Bowser, vakfın girişimiyle 5 Aralık tarihini “Dünya Türk Kahvesi Günü” bildiri ederken, New York’taki ünlü Times Meydanı’nda yer alan dev reklam panolarında Türk kahvesi tanıtımı yapıldı.

Sanal kutlama etkinliği düzenlendi:

Times Meydanı

Türk kahvesini daha iyi tanıtmak amacıyla ABD ve Türkiye’den konuşmacıların yer aldığı bir sanal kutlama etkinliği düzenlendi. Etkinlikte akademisyenler, kahve sektörünün önde gelen isimleri, sanatçılar ve sivil toplum örgütü temsilcileri yer alırken, Muriel Bowser da Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel bir anma mesajı paylaştı. Bowser, “Washington’da yaşamış 706 bin kişi adına Turkish Coffe Lady Vakfı’na, bu zengin geleneği paylaştığı ve kültürlerarası köprüler kurduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

Türk kahvesini takdim etmek için 2012 yılından beri gönüllü bir ekiple beraber dünyayı gezen ve aynı zamanda Turkish Coffe Lady Vakfı’nın kurucusu olan Gizem Şalcıgil ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Türk kahvesi dünyada eşi yarı olmayan fazla kayda değer, kültürel bir mirasımız. Fakat Amerika’da günde 400 milyon kadeh kahve tüketildiği halde, tarihteki ilk kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesinin esas özelliklerinin, Amerikan toplumu göre yeterince bilinmediğini gözlemledik. Bu bağlamda, 500 takvim kahve kültürümüzü kutlayacağımız bu manalı günde keza sanal etkinlikler hem de sosyal hayat alanlarındaki eğlenceli sunumlar aracılığıyla Türk kahvesi kültürünün ve mutfağının zenginliğini Amerikalılar ile kültürel etkileşim oluşturarak paylaşıyoruz.

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nde Washington Belediye Başkanı’nın beyannamesi ile öncelikle Amerika’da Türk kahvesine dair devlete ait bir bildiri yayınlanmış oldu. Ayrıca Times Square gibi dünyanın merkezi noktalarından birinde Türk kahvesi tanıtımı detaylı bir şekilde yer aldı. Bu gururu Türk halkımızla paylaşmaktan büyük gurur ve sevinç duyuyoruz”

Comments
To Top