Haber

Netflix’te Yer Alan En İyi Tarihi Kore Dizileri

Netflix'te Yer Alan En İyi Tarihi Kore Dizileri

En fazla izlenen Asya dizileri aralarında birincil sırada bulunan Kore dizileri, giderek popülerleşmeye devam ediyor. Dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Kore dizileri, her türüyle ilgi çekiyor. Kore tarihini konu edinen diziler de bunlardan biri.

Netflix’te izleyebileceğiniz tarihi Kore dizileri aralarında hem Netflix orijinal yapımları keza de Netflix’in yayınlama haklarını satın aldığı yapımlar yer alıyor. Bunların arasından en iyi tarihi Kore dizileri’ni seçip, IMDb puanlarına tarafından listeledik.

Netflix’teki iyi tarihi Kore dizileri:

Goonjoo-Gamyunui Jooin (The Emperor: Owner of the Mask) Aseudal Yeondaegi (Arthdal Chronicles) Haechi Gooreumi Geurin Dalbit (Love in the Moonlight) Hwarang: The Poet Warrior Youth Joseonroko Nokdujeon (Tale of Nokdu) Naui Nara (My Country: The New Age) Kingdom Oysa Hwanghoo (The Empress Fakat) Yungnyong-i Nareusya (Six Flying Dragons)

Goonjoo-Gamyunui Jooin (The Emperor: Owner of the Mask):

Yayın: 2017 Cins: Dram, Tarihi, Romantik IMDb: 7,4 Oyuncular: Seung-ho Yoo, So-Hyun Kim, Hyun-soo Shin

The Emperor: Owner of the Mask, 1700’lü yıllarda Joseon Hanedanlığı döneminde halkın iyiliğini düşünen ve bunun için çabalayan veliaht prensi Yi Sun ve ondan intikam elde etmek isteyen Ga Eun adındaki genç bir kızın hikayesini konu alıyor.

Aseudal Yeondaegi (Arthdal Chronicles):

Yayın: 2019 Cins: Fantastik, tarih, drama IMDb: 7,7 Oyuncular: Joong-Ancak Song, Ji-won Kim, Dong-Gun Jang

Arthdal Chronicles, Antik Çağ’da Arthdal adlı bir yerde geçiyor. Buradaki insan ile öbür ırklar bir arada yaşamaktadır. Nweantal adındaki halk, insanlardan çok daha gelişmiş ve fazla daha güçlüdür. Günün birinde Nweantallar’ın varlığı, insanlara hastalık vermeye başlar ve Tagon adındaki bir gencin yaptığı plan ile bu ırkı katledilir. Bu olayların yaşandığı esnada EunSeom adında oldukça özel bir çocuk doğar.

Haechi:

Yayınlama: 2019 – … Cins: Aksiyon, Dram, Tarihi IMDb: 7,8 Oyuncular: Il-Woo Jung, Kwon Yul, Park Hoon

Joseon Hanedanlığı döneminde geçen dizide Lee Geum, Yeo Ji, Park Mun-Soo ve Dal-Moon, yargı ve reform arayışındadır. Ülkelerinde istedikleri gibi bir reform gerçekleştirebilmek için Prens Lee Geum’u kral yapmaya çalışırlar.

Gooreumi Geurin Dalbit (Love in the Moonlight):

Yayınlama: 2016 Nesil: Komedi, Dram, Romantik IMDb: 7,9 Oyuncular: Bo-Gum Park, Yoo-Jeong Kim, Soo-bin Chae

Çocukluğundan beri erkek gibi yetişen Hong Ra-On, erkek kılığına girerek yaşayan genç bir kızdır. Sürekli erkek gibi giyinir ve hayatına erkek olarak devam etmeye çalışır. Fakat zamanla zorlanmaya başlar. Borçlu olduğu tefeciler onu esir olarak bir saraya satarlar. Bu Nedenle sarayda bir hadım olarak çalışmaya başlar.

Hwarang: The Poet Warrior Youth:

Yayınlama: 2016 – 2017 Tür: Komedi, Tarihi, Romantik IMDb: 7,9 Oyuncular: Seo-joon Park, Ara Go, Hyung-shik Park

Silla Krallığı döneminde geçen dizide, ülkede savaşçılardan oluşan ve içinde genç erkeklerin bulunduğu “Hwarang”  adında bir grup kurulur. Bu gruptakiler daha çok asilzade ve zengin ailelerin oğullarıdır. Bunun haricinde hepsinin iki taraflı özelliği ise zeki ve kabiliyetli olmalıdır. Dizi, aralarındaki arkadaşlığı ve yardımlaşmalarını anlatıyor.

Joseonroko Nokdujeon (Tale of Nokdu):

Yayınlama: 2019 – … Tür: Aksiyon, Komedi, Tarihi IMDb: 7,9 Oyuncular: Dong-Yoon Jang, So-Hyun Kim, Tae-oh Kang

Ailesi ile birlikte sakin bir yaşam yaşamış Jeon Nok‑du, aniden bire bir grup kadar saldırıya uğrar. Nok‑du, bu saldırının ardından kimin olduğunu öğrenmek için yola koyulur ve kendini yalnızca dul kadınların yaşadığı bir köyün kapısında bulur. İçeri kabul edilmek içinse kadın kılığına girer.

Naui Nara (My Country: The New Age):

Yayınlama: 2019 – … Nesil: Aksiyon, Dram, Tarihi IMDb: 8,3 Oyuncular: Se-Jong Yang, Do-Hwan Woo, Hyuk Jang

Goryeo Hanedanlığı’nın sonu ile Joseon Hanedanlığı’nın başlangıç döneminde geçen dizi, sevdiklerini ne pahasına olursa olsun korumaya çalışan 3 kişinin etrafında dönmektedir. İki yakın arkadaş olan Seo Hwi ve Nam Sun-Ho, bir hatalı anlaşılma sonucunda birbirlerine düşman olurlar ve birbirlerine diş bilerler.

Kingdom:

Yayın: 2019 – … Cins: Aksiyon, Dram, Nefret IMDb: 8,4 Oyuncular: Ji-Hoon Ju, Doona Bae, Kim Sungkyu

Kingdom, Prens Lee Chang’ın tüm krallığa yayılan meçhul bir salgını durdurmaya çalışmasını anlatıyor. Bu krallık, özlem ve yozlaşma sorunuyla karşısında karşıyadır. Krallığın başına gelen felaketler sadece bunlarla da sınırlı değildir. Bulaştığı insanı bir nesil canavara dönüştüren bir salgın tez tüm krallığa yayılmaktadır.

Ki Hwanghoo (Empress Fakat):

Yayınlama: 2013 – 2014 Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi IMDb: 8,5 Oyuncular: Ji-Won Ha, Hye-Rin Han, Jin-mo Ju

Dizi, 13. yüzyılda hüküm süren Cengiz Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’na 37 sene hükümdarlık eden ve “Demir Leydi” lakabıyla ünlenen İmparatoriçe Fakat’nin hayatını konu alıyor. Hayatta kalabilmek için erkek kılığına giren İmparatoriçe Oysa, Goryeo’da doğmuş oysa Yuan Hanedanlığı’nda yaşamını sürdürmektedir.

Yungnyong-i Nareusya (Six Flying Dragons):

Yayınlama: 2015 – 2016 Nesil: Dram, Tarihi IMDb: 8,9 Oyuncular: Ah-In Yoo, Yo-Han Byun, Myung-Min Kim

Six Flying Dragons, Goryeo hanedanlığının yıkılışını ve Joseon Hanedanlığı’nın kuruluşunu konu ediniyor. Joseon’un kuruluş sürecinde kayda değer  rol oynayan Lee Bang-Won ile 6 kişinin başarı hikayelerini ve yaşadığı zorlukları anlatıyor.

Comments
To Top