Haber

Netflix’in The Queen’s Gambit Dizisi, Satranç Sitelerine Olan İlgiyi Artırdı

Netflix'in The Queen's Gambit Dizisi, Satranç Sitelerine Olan İlgiyi Artırdı

Geçtiğimiz ay Netflix’te yayınlanan ve tüm dünyada büyük ses getiren The Queen’s Gambit dizisi, e-ticaret ve online satranç siteleri için de olumlu yansımış görünüyor. Beth Harmon’ın dünyanın en büyük satranç oyuncularından biri olma sürecini işleyen dizi, ABD’li e-ticaret sitesi eBay’de satranç takımı satışlarını 3 katına çıkardı. Diziyi izleyip satranca olan ilgisi çoğalan kişiler, gerek kendileri gerekse de aile bireyleri için satranç takımı almaya başladılar. 

Online satranç sitelerinde de yükselme var

The Queen's Gambit

Evine hakiki bir satranç takımı edinmek istemeyen o kadar fazla birey de online satranca yönelmeye başladılar. Chess.com ve Chess uygulamasına gelen jurnal yeni üye sayısında 5 kat artışa niçin olan The Queen’s Gambit, bir zaman daha Chess’e fayda sağlayacakmış gibi görünüyor. Chess.com’un iş geliştirme direktörü Nick Barton, uygulama ve web sayfasına kasım ayından beri yaklaşık olarak her gün 100 binden artı yeni aza kayıt olduğunu söyledi. 

Son günlerde kesintisiz bütün zamanların rekorunu kıran web sitesi, bu ilgiyi daha da çoğaltmak için Beth Harmon’ın botlarını bile yayına aldı. Bu sayede kullanıcılar, The Queen’s Gambit’in ana karakteri Beth Harmon‘a aleyhinde satranç oynayabiliyorlar.

The Queen's Gambit

Google Trends’e de yansımış durumda

trend

The Queen’s Gambit’in satranca olan ilgiyi artırma konusundaki başarısı Google Trends sayfasında da net bir şekilde görünüyor. Webrazzi’nin ABD için yaptığı Google Trends araştırmasında dizinin yayınlandığı 23 Ekim tarihinden daha sonra “Chess” aramasında büyük bir çoğaltma olduğu gözlemleniyor. Milletlerarası Satranç Federasyonu da hemen yaklaşık 1 milyar zeki telefonda satranç uygulaması olduğunu belirtiyor. Özellikle salgın ortaya çıktığından beri online olarak oynanan satranç sayısında yüzde 50 artma yaşandığı açıklandı. 

Comments
To Top