Haber

Netflix’in Diğer Ülkelerde Yayınlayıp Türkiye’de Yayınlamadığı 20 Dizi ve Film

Netflix'in Diğer Ülkelerde Yayınlayıp Türkiye'de Yayınlamadığı 20 Dizi ve Film

Ülkemizde de git gide popüler olan online dizi platformlarının en başında Netflix geliyor. Bunun nedeni ise Netflix’in küresel popülerliği. Artık her ne kadar Apple TV+ ve Disney+ gibi rakipleri olsa da içerik zenginliği açısından hâlâ lider konumda. Bunu da her ülkeye özel fiyatlar uygulamasına borçlu. Örneğin Türkiye, Netflix abonelik fiyatlarının en uygun olduğu ülkelerden birisi. Kuşkusuz dah yerinde fiyatla hizmet etmek için bazı film ve diziler de ülkemizde yayınlanmıyor. Çünkü bunun için ilgili film veya dizileri

Bugün hep birlikte diğer ülkelerdeki Netflix’te olmasına rağmen Netflix Türkiye’e olmayan dizilere ve filmlere yakından bakıyoruz.

Netflix Türkiye’de bir takım dizi ve filmler niçin yok?

netflix türkiye'de olmayan filmler

Netflix, herhangi bir filmi yayınlamak için o filmin lisansına sahip edinmek zorunda. Filmler ve diziler için de bütün ülkelerde geçerli tek bir lisans değil. Şirket tek bir filmi yayınlamak için onlarca ülkede devlete ait kullanım yerine getirmek, bun lisanslar için vergi ödemek zorunda. Bu da ilgili ülkelerdeki maliyetlerini yukarı çekiyor. Maliyetler artınca da doğal olarak abonelik ücretlerini çoğaltmak zorunda kalıyor. Kimse ayda 100-150 TL’ye Netflix’i tercih etmeyeceği için bazı diziler ve filmler için ülkemizde lisans maliyeti yapılmıyor, bu nedenle abonelik ücreti düşük seviyede tutuluyor.

Netflix Türkiye’de olmayan dizi ve filmler:

Filmler: Schindler’s List Goodfellas God’s Little Village Green Mile Parasite Leon: The Professional The Pianist Terminator 2 American History X Whiplash Diziler: Fargo The Office (ABD) Friends Arrested Development Dexter Adventure Time Shameless (ABD) Doctor Who Hannibal Wentworth

Netflix Türkiye’de olmayan filmler:

Schindler’s List

Yayınlama: 1993 Yönetmen: Steven Spielberg Tür: Biyografi, Dram, Tarih IMDb: 8,9 Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların işgali aşağıda olan Polonya’da yaşamış sanayici Oskar Schindler, Yahudi işçilerinin Naziler göre fazla acımasızlık gördüklerine tanık olmasıyla birlikte Yahudi işçileriyle fazla yakından ilgilenmeye başlar.

Goodfellas

Yayınlama: 1990 Yönetmen: Martin Scorsese Tür: Yaşam Öyküsü, Dram, Suç IMDb: 8,7 Oyuncular: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci

Henry Hill ve mafya çetesi içindeki hayatının hikayesi, eşi Karen Hill ve İtalyan-Amerikan suç şebekesinin mafya ortakları Jimmy Conway ve Tommy DeVito ile olan ilişkisini anlatan Goodfellas filmi, Godfather serisinin gerisinde en iyi mafya filmleri arasında başta geliyor.

God’s Little Village

Yayınlama: 2009 Nesil: Kabahat, Dram IMDb: 5,9 Oyuncular: Krzysztof Dzierma, Andrzej Beja-Zaborski, Wojciech Solarz

20 sene daha sonra, bir adam bir benzeşen bulmak için sessiz ve sakin memleketine geri döner. Fakat memlektinin toplumunu hararetli bir belediye başkanlığı seçimiyle parçalanmış ve dejenere bulur.

Green Mile

Yayınlama: 1999 Yönetmen: Frank Darabont Cins: Kabahat, Dram, Inanılmaz IMDb: 8,6 Oyuncular: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse Türkiye’de yayınlanan platformlar: Google Play Filmler, Apple TV+

Death Row hapishanesindeki gardiyanların hayatları, bir suçlu kadar değişiyor. Pedofili ve çocuk cinayeti suçuyla yargılanan, devasa bir vücuda sahip olan siyahi bir adam, tanrı kadar ona bahşedilmiş yeteneğiyle gardiyanların dünyaya gösterme açılarını da değiştiriyor.

Parasite

Yayınlama: 2019 Yönetmen: Bong Joon Ho Tür: Komedi, Dram, Gerilim IMDb: 8,6 Oyuncular: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Jo

2019 yılı film dünyasına çoğu nitelikli üretim sundu, fakat gerilim türündeki en iyi film kesinlikle Güney Kore sinemasından Parasite filmi oldu. Bong Joon Ho göre yönetilen ve birçok Oscar ödülüne aday gösterilen Parasite filmi, sınıf ayrılıklarının komedi türünde anlatıldığı ancak aşağıda derin anlamlar barındıran ve gerilim taşıyan bir film. Kuşkusuz en iyi gerilim filmleri aralarında öncelikle geldiğini söyleyebiliriz.

Leon: The Professional

Yayın: 1994 Yönetmen: Luc Besson Cins: Aksiyon, Kabahat, Dram IMDb: 8,5 Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Genç Natalie Portman’ın canlandırdığı 12 yaşındaki ufak kız Mathilda, ailesinin bir kabahat örgütü göre katledilmesinin ardından alt komşuları olan kiralık katil Leon’a sığınır. Mathilda, Leon ile uygunsuz olan romantik bir tahvil kurar ve bu zamana değin hiçbir şeyi önemsememiş olan Leon, ilk kez bu ufak kızı önemsemeye başlar.

The Pianist

Yayınlama: 2002 Yönetmen: Roman Polanski Tür: Biyografi, Dram, Müzik IMDb: 8,5 Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının işgali aşağı olan Polonya’da yaşayan bir Yahudi müzisyenin, Varşova şehrinin yıkılan gecekondu mahallesi mahallelerinden birinden sağ çıkmaya çalışmasını anlatan The Pianist filmi, İkinci Dünya Savaşı’nın en kötü yanlarını gözler önüne seriyor.

Terminator 2

Yayınlama: 1991 Yönetmen: James Cameron Nesil: Aksiyon, Bilim-Kurgu IMDb: 8,5 Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong

Sarah Connor’u öldürmeyi başaramayan Cyborg’un benzer modeli olan Terminator, bu sefer Sarah Connor’un oğlu John Connor’u hayatta tutmakla görevlendirilir. John Connor’un peşindeki Cyborg ise Terminator’den çok daha güçlüdür.

American History X

Yayınlama: 1998 Yönetmen: Tony Kaye Tür: Dram IMDb: 8,5 Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo

Öldürülen babasının intikamını elde etmek için bir Neo-Nazi çetesine katılan Derek Vinyard (Edward Norton), ipin ucunu kaçırır ve hapse girer. Hapiste farklı bir insan ve artık eski bir Neo-Nazi olan Derek, kardeşinin de kendisinin geçmişte seçtiği hatalı yolu seçtiğini fark eder ve onu bu yoldan döndürmeye çalışır.

Whiplash

Yayın: 2014 Yönetmen: Damien Chazelle Nesil: Dram, Müzik IMDb: 8,5 Oyuncular: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist

Gelecek vaat eden genç bir baterist, onu potansiyeline ulaştırabilmek için hiçbir şeyden taviz vermeyen engebeli bir öğretmen tarafından yönetilen bir müzik konservatuarına kaydolur. Bir bateristin engebeli yolculuğunu izlediğimiz Whiplash, her ne kadar 2014 yılında çekilmiş olsa da kült filmler arasında yer alıyor.

Netflix Türkiye’de olmayan diziler:

Fargo

Yayın: 2014 Cins: Suç, Dram, Gerilim IMDb: 8,9 Oyuncular: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Chris Rock

1996 yapımı aynı isimli filmden esinlenilen Fargo dizisi, Minnesota’da ve çevresinde değişik üçkâğıt, entrika ve suç oluşturan vakaları meydana gelirken halkın derin sırlarının da hikayesini anlatıyor.

The Office (ABD)

Yayınlama: 2005 Nesil: Komedi IMDb: 8,9 Oyuncular: Steve Carell, Jenna Fischer, John Krasinski

Ricky Gervais’in aynı isimli 2001 yapımı dizisinin ABD versiyonu olan The Office, bir ofiste çalışan bir grup arkadaşın günlük ofis yaşantısını bir şart komedisi olarak izleyicilerin gözleri önüne seriyor. Şüphesiz tarihin en iyi komedi dizilerinden birisi.

Friends

Yayın: 1994 Cins: Komedi, Romantik IMDb: 8,9 Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow

New York’un Manhattan bölgesinde yaşayan 20-30 yaşları aralarında olan 6 arkadaşın kişisel yaşamlarıyla beraber kariyerlerini de ele alan Friends dizisi, bu arkadaşların arasında gerçekleşen olayları koşul komedisi olarak seyircilere sunuyor.

Arrested Development

Yayın: 2003 Tür: Komedi IMDb: 8,8 Oyuncular: Jason Bateman, Michael Cera, Portia De Rossi

Babası gayrimenkul ve borsa dolandırıcılığından hapse atılan Michael Bluth, artık büyümesi gerektiğini anlayarak babasının şirketinin başına geçer. Bluth’un hedefi babası hapisten çıkana dek şirketi büyütmektir ama şirketin ölmesini bekleyen akbaba akrabaları vardır.

Dexter

Yayınlama: 2006 Tür: Kabahat, Dram, Gizem IMDb: 8,6 Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

Gündüzleri Miami polisi için iyi kalpli, insancıl bir otopsi doktoru olan Dexter, geceleri azılı bir hızlı katile dönüşüyor. 8 sezonluk Dexter, yakında tekrar başlayacak.

Adventure Time

Yayınlama: 2010 Tür: Animasyon, Çizgifilm, Aksiyon IMDb: 8,6 Oyuncular: John DiMaggio, Jeremy Shada, Tom Kenny

12 yaşındaki bir çocuk ve en yakın arkadaşı, sihirli güçlere sahip olan 28 yaşındaki bilge bir köpek, uzakta gelecekte birbirleriyle bir dizi gerçeküstü maceralara atılırlar.

Shameless (ABD)

Yayın: 2011 Tür: Komedi, Dram IMDb: 8,6 Oyuncular: Emmy Rossum, William H. Macy, Jeremy Allen White

Fiona, Lip, Ian, Debby, Carl ve Liam isimli birbirinden farklı ve uçuk karakterlere sahip 6 kardeş; onlardan daha uçuk, alkolik ve sorumsuz babaları Frank ile Gallagher ailesinin hikayesini anlatan Shameless dizisi keza komedi hem de dramı aynı anda vererek seyircileri birbirlerine bağlıyor.

Doctor Who

Yayın: 2005 Cins: Macera, Dram, Aile IMDb: 8,6 Oyuncular: Jodie Whittaker, Peter Capaldi, Pearl Mackie

Doctor Who, Hekim olarak bilinen ufo bir maceracının ve Dünya gezegeninden olan arkadaşlarının zaman ve mekandaki maceralarını anlatıyor.

Hannibal

Yayın: 2013 Tür: Suç, Dram, Nefret IMDb: 8,5 Oyuncular: Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas

Hannibal dizisi, ünlü psikiyatrist Hannibal Lecter ile onun seri katillerle empati kurma yeteneğinden etkilenen genç bir FBI ajanının hikayelerini anlatıyor.

Wentworth

Yayın: 2013 Tür: Kabahat, Dram IMDb: 8,6 Oyuncular: Kate Atkinson, Katrina Milosevic, Robbie Magasiva

Wenworth, kocasını öldürmek suçundan hüküm giyen Bea Smith’in hapishanede hayatın nasıl geçtiğini öğrenmek zorunda kalmasını anlatıyor.

Bu Vesile Ile bir Netflix Türkiye’de olmayan dizi ve filmleri listelediğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Keza resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Comments
To Top