Haber

Netflix’in 2021’de Yayınlayacağı Winx Efsanesi: Kader, Neden Şimdiden Eleştiriliyor?

Netflix'in 2021'de Yayınlayacağı Winx Efsanesi: Kader, Neden Şimdiden Eleştiriliyor?

Medya devi Netflix, Winx Club animasyon serisini canlı aksiyona içeren yeni dizisi Winx Efsanesi: Felek’den ilk görselleri ve fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlamıştı. 2021 yılında yayın hayatına başlayacak olan dizi, daha çoktan serinin hayranlarını kızdırmayı başardı.

Winx Efsanesi: Kader ilk olarak 2018 yılında duyurulduğunda hayranlar, severek izledikleri çizgi film karakterlerinin ve hikâyenin canlı aksiyona nasıl dönüştürüleceğini merak ediyorlardı. O yıllarda animasyonda bulunan karakterler, bilhassa siyahi kızların favorisi haline gelmişti fakat yeni dizide bundan vazgeçilmiş gibi görünüyor. Diğer Taraftan Winx Club serisinin renkli dünyasının fazla daha karanlık bir tonda anlatılması da birçok hayranın eleştirdiği noktaların başında geliyor.

Hayranlar, oyunculara ‘beyazlaştırma’ yapılmasına tepki gösteriyor:

Winx Efsanesi: Kader

Animasyon gösterisinde ‘beyaz olmayan’ şeklinde tanımlama edilen Musa ve Terra (Flora, fakat Netflix ismini değiştirmeye karar verdi) karakterleri, Netflix dizisinde beyaz oyuncular tarafından canlandırılıyor. Hollywood’da ‘whitewashing’ (beyazlaştırma) olarak adlandırılan bu terim, bir karakterin etnik ve kültürel farklılıklarının bir kenara atılıp rolün beyaz bir oyuncuya verilmesi anlamına geliyor.

Orijinal seride Müzik Perisi Musa, doğrusu Doğu Asyalı’ydı. Netflix dizisi Winx Efsanesi: Felek’de ise karakter, %75 beyaz ve %25 Singapurlu olan Elisha Applebaum göre canlandırılacak. bununla beraber iyi kalpli Doğa Perisi Flora ise orijinal seride kahverengi ten rengine sahipti ve Latin kökenli olduğu düşünülüyordu. Yeni dizideyse benzer güçlerle Terra olarak adlandırılan karaktere Britanyalı aktris Eliot Salt hayat veriyor.

Winx Efsanesi: Alın Yazısı fragmanı hayranlar için bütün bir hayal kırıklığı olsa da övgü aldığı bir kısım da oldu. Bu noktada iki karakterin etnik kökenlerini hiçe sayılırken, orijinal seride Dalgalar Perisi Layla, siyahımsı oyuncu Precious Mustapha kadar canlandırılacak.

Winx Efsanesi: Kader I Devlete Ait Fragman

Comments
To Top