Haber

Netflix’e Soğuk Duş: Türkiye’deki Pazar Payının Yüzde 43’ü BluTV’nin

Netflix'e Soğuk Duş: Türkiye'deki Pazar Payının Yüzde 43'ü BluTV'nin

Tüm video akıntı hizmetlerini bir araya getirerek, tüketicilere uyarı çeken bir tecrübe sunan JustWatch, 2020’nin üçüncü çeyreği için kullanıcı verilerini açıkladı. Platform göre yapılan talimatlar, ülkemizdeki internet kullanıcılarının en fazla hangi video akış hizmetlerini kullandığını gözler önüne seriyor. Bu cümleleri okurken aklınızdan Netflix geçiyorsa, ne yazık ancak hatalı düşünüyorsunuz.

Kuşkusuz Netflix, dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarının başında geliyor. Oysa JustWatch’ın paylaştığı verilere kadar Netflix, Türkiye’nin en popüler akıntı hizmeti değil. JustWatch’ta yer alan kullanıcı verilerine tarafından Türkiye’de en çok tercih edilen sızıntı hizmeti, “BluTV“. Bundan Başka bu hizmetin pazar payı, Netflix’in az kalsın iki katı olarak karşımıza çıkıyor.

BluTV, pazar payının yüzde 43’ünü elinde tutuyor

JustWatch, 3. çeyrek rapor sonuçları

Doğan Holding kadar kurulan BluTV’nin belirlenmiş bir popülaritesinin olduğu yadsınamaz bir reel. Fakat bu hizmetin Netflix’i ikiye katlıyor oluşu, sahiden de dikkate değerinde bir istatistik bilimi. bu vesileyle, kısa bir süre önce Türkiye’de kullanıma açılan “Amazon Prime Video” da hiç fena gitmiyor gibi görünüyor. Çünkü bu yeni hizmetin pazar payı, yüzde 16 olarak karşımıza çıkıyor. Netflix ise yüzde 24 pazar payına sahipken Türkiye’de hizmet veren öteki video akış hizmetlerinin tümü, pazar payının yüzde 17’sini kapsıyor.

Bugün bir kullanıcı, BluTV satın almak istediği vakit aylık 22,90 TL ödeme yapması gerekiyor. Netflix içinse bu miktar, 17,99 TL‘den başlıyor. Görünen o ki aylık 5 TL’lik ayrım, ülkemizdeki tüketicilerin Netflix’e yönelmesine yol açmamış durumda. giderken, Amazon Prime Video abonesi olmak istediğinizde, 30 jurnal ücretsiz test süreci sonunda aylık 7,90 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Comments
To Top