Haber

Netflix, Uzun Zamandır Beklenen Yayın Özelliği Direct’i Test Etmeye Başladı

Netflix, Uzun Zamandır Beklenen Yayın Özelliği Direct'i Test Etmeye Başladı

Macerasına postayla DVD servisi olarak başlayan Netflix, süre içerisinde çabuk büyüyerek yayıncılık sektörünün devi haline geldi. Netflix’in bu olağanüstü büyümesi, televizyonculuk sektörünü zeka her yerde şekillendirdi. Oysa görünen o fakat endüstrinin en büyük oyuncularını televizyon ekranlarından alıp kendi bünyesine dahil ederek gücüne baskı katan şirket, geleneksel TV modeline geri dönüyor.

İnsanların isteklerini dikkate alıp yeni özellikler geliştiren dijital medya devi, bu ayın başlarında Fransa’da yeni bir özelliği test etmeye başladı. ‘Direct’ adı bahşedilen bu özellik, tıpatıp geleneksel TV kanallarında olduğu gibi reel zamanlı yayın yapacak. Şirket, bu yeni özellikle birlikte ne izleyeceğine karar veremeyen kullanıcıları hedefliyor.

Netflix’in Fransa’da test edilen yeni özelliği ‘Direct’ nedir?

Netflix Direct

Şimdilik sadece Fransa’da belirli sayıda kullanıcı ile deneme edilen Netflix Direct, önceden hazır Netflix içeriklerini hakiki zamanlı olarak yayınlayacak. Kullanıcılar, menüdeki yeni ‘Direct’ sekmesine tıkladığında popüler filmler, diziler ve belgesellerin evvelden programlanmış bir hali karşılarına çıkacak.

Direct’teki yayınlama kişiye özel olmayacak ve kesintisiz sürekli bir sızıntı kullanıcıları karşılayacak. Yani buradaki içeriği geri sarma seçeneği bile olmadan, tıpatıp adi bir TV kanalında olduğu gibi hakiki zamanlı olarak izleyebileceksiniz.

Fransa, 9 milyon abonesiyle Netflix’in en manâlı pazarlarından biri konumunda bulunuyor fakat televizyon izlemek ülkede hâlâ fazla popüler. Ülkede halk, neyi izleyeceklerini tercih etmek zorunda kalmadan hizmetteki içerikleri görüntüleme seçeneğine sahip almak istiyor. Bu da Netflix’in ‘Direct’ özelliğini Fransa’da deneme etmesinin altında yatan sebebi açıklıyor.

Önümüzdeki aralık ayında bütün Fransa’da kullanılabilir olacak özellik, Netflix’in sadece web sürümünde çalışıyor. Bir başka deyişle Fransız kullanıcılar, mobil kullanım ya da TV uygulaması üzerinden ‘Netflix Direct’ yayınını izleyemeyecekler.

Comments
To Top