Haber

Netflix Dizisi The Queen’s Gambit’i Sevenlerin Hoşuna Gidecek 10 Dizi Önerisi

Netflix Dizisi The Queen’s Gambit'i Sevenlerin Hoşuna Gidecek 10 Dizi Önerisi

Geçtiğimiz haftalarda ilk sezonu Netflix’te yayınlanan The Queen’s Gambit dizisi, sosyal medyada fiilen de büyük bir ses getirdi. İzleyenlerden tam not almayı başaran yapımda 8 yaşında harikulade bir satranç yeteneği olduğunu fark eden Beth Harmon adında, yetim bir kızın hikayesini izliyoruz. Soğuk Savaş döneminde geçen bu The Queen’s Gambit, hem Beth’in dünya satranç şampiyonu olma hikayesini keza de bu yolda madde bağımlılığına karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. 

Dizi, 1960 – 1970’li yılların havasını güzel bir şekilde yansıtmakla birlikte, seyirciyi Beth’in yaşadıklarından yola çıkarak dram konusunda da tatmin etmeyi başarıyor. The Queen’s Gambit doğrusu de bir solukta bitirebilir dizilerden birisi ve biz de diziyi bitirdikten daha sonra The Queen’s Gambit tadında dizi arayışına giren izleyicilere bir dizi listesi meydana getirmek istedik. Neşe Saçan okumalar dileriz.

The Queen’s Gambit sanki dizi listesi:

Alias Grace Pitch The Crown Russian Doll Medici: Masters of Florence Euphoria Endgame Agent Carter The English Game The Marvelous Mrs. Maisel

Alias Grace

Yayın: 2017 Nesil: Biyografi, dram, polisiye IMDB: 7,8 Rotten Tomatoes: %99 Oyuncular: Sarah Gadon, Edward Holcroft, Rebecca Liddiard

Alias Grace, tıpatıp The​ Queen’s Gambit dizisinde olduğu gibi seyircinin kafasını karıştırmadan yoğun bir durum örgüsünü tek bir bölümde toplamayı başarıyor. Kanada yapımlı bu dizi, Margaret Atwood’un 1996 yılında yazdığı Nam-ı Diğer Grace adlı romanından uyarlanmış.

Alias Grace, 1843 yılında korkunç bir şekilde işlenen bir cinayetten sorumlu tutulan Grace Marks’ın hikayesini anlatıyor. Şiirsel bir senaryoya sahip olan bu dizide psikiyatrist Simon Jordan, Grace Marks’ın delilikten dolayı canice suçundan affedilmesi için çaba veriyor.

Pitch

Yayın: 2016 Tür: Dram, spor IMDB: 7,4 Rotten Tomatoes: %94 Oyuncular: Kylie Bunbury, Mark-Paul Gosselaar, Mark Consuelos

The Queen’s Gambit dizisinin epey tutulmasının aşağıda yatan sebeplerden biri de dizinin aslında spor kültürünü başarılı bir şekilde yansıtması. Erkek başat bir dünyada kadınların sporda yükselişini izlemeyi sevenler için Pitch, inanılmaz bir örnek olacaktır. Dizi, yalnızca bir sezon yayınlansa da doğrusu yoğun ilgi gördü.

Pitch, büyük beyzbol ligi MLB’de birincil bayan oyuncu olan Ginny Baker’ın başarı hikayesini konu alıyor. Dizide Ginny’nin mükemmeliyetçi babası göre nasıl disiplinli bir şekilde yetiştirildiğine şahitlik ediyor ve spor camiasının içinde yer alan bir kadının verdiği mücadeleyi görüyoruz. 

The Crown

Yayınlama: 2016 – Halen Nesil: Tarih, dram IMDB: 8,7 Rotten Tomatoes: %90 Oyuncular: Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton

4. sezonu Kasım ayında yayınlanan The Crown, Netflix’te en fazla ilgi görebilen dizilerden birisi. Dizinin havası ve temposu oldukça The Queen’s Gambit ile benzerlik göstermekle birlikte dizi, bulunduğu dönemi güzel bir şekilde yansıtmayı başarıyor. 

The Crown, II. Elizabeth’in bir anda tahta geçmesiyle başlayan yeni bir dönemi anlatıyor. Dizi, II. Elizabeth’in olduğu kadar öteki kraliyet mensubu üyelerin de siyasi çekişmelerini seyirciye yansıtıyor ve dizide gösterilen çoğu şeyin reel olması, The Crown’a farklı bir hava katıyor.

Russian Doll

Yayın: 2019 – Halen Cins: Macera, komedi, dram IMDB: 7,9 Rotten Tomatoes: %97 Oyuncular: Natasha Lyonne, Charlie Barnett, Greta Lee

The Queen’s Gambit dizisinde yansıtılan Art Deco sanat akımını beğendiyseniz, Russian Doll dizisinde de bu temayla karşılaşacağınızı söylemekte üstünlük var. Dizi, tıpkı The Queen’s Gambit’te olduğu gibi, madde bağımlılığına karşısında bahşedilen mücadeleyi de konu alıyor.

Russian Doll dizisinin başrolü Nadia, kendisi için düzenlenen 36. yaş günü partisine katılır ve aşırı alkol tüketimi sonucunda ayyaş olup bir trafik kazasında ölür. Öldükten daha sonra tekrar partide hayata dönen Nadia, bir kısır döngünün içine girerek aralıksız aynı anları yaşar ve ardından tekrar tekrar ölür. Nadia, kendisiyle benzer sorunu yaşayan Alan Zavari ile tanışır ve ikili bu durumdan kurtulmak için yollar aramaya başlar. 

Medici: Masters of Florence

Yayınlama: 2016 – 2019  Nesil: Biyografi, dram, tarih IMDB: 7,9 Rotten Tomatoes: %84 Oyuncular: Daniel Sharman, Alessandra Mastronardi, Synnove Karlsen

Medici: Masters of Florence, The Queen’s Gambit gibi dram odaklı bir dönem dizisi. 15. yüzyılın başlarında geçen bu tarihi dizi, entrikalarla dolu düzgün bir senaryoya sahip. Dizinin ikinci sezonunda Game of Thrones ve Merlin dizilerinden aşina olduğumuz oyuncuların rol aldığını da belirtelim.

Medici: Masters of Florence, İtalya’nın kaderini değiştiren Medici ailesini konu alıyor. Ülkenin en büyük bankalarından birisi haline gelen Medici’nin kurucusu Giovanni Medici öldürüldükten daha sonra yerine oğlu Cosimo Medici geçer ve babasının katilini bakımlı bir şekilde araştırmaya başlar. 

Euphoria

Yayın: 2019 – Halen Nesil: Dram IMDB: 8,4 Rotten Tomatoes: %82 Oyuncular: Zendaya, Sydney Sweeney, Maude Apatow

The Queen’s Gambit’te işlenilen madde bağımlılığı sorunlarını daha da derinleştiren ve bunu bir gençlik dizisiyle harmanlayan Euphoria, birçok dalda ödül alan başarılı bir üretim olarak karşımıza çıkıyor. 

Euphoria, 17 yaşında bir lise öğrencisi olan Rue’nun rehabilitasyondan çıktığı andan başlıyor. Dizi her tarafında bir yana bu genç kızın psikolojik sorunlarını bastırmak için madde bağımlılığına yönelmesine şahit oluyor, öteki yanlamasına da ergen olmanın getirdiği trajik olaylara şahitlik ediyoruz.

Endgame

Yayın: 2011 Cins: Polisiye, dram IMDB: 7,6 Oyuncular: Shawn Doyle, Patrick Gallagher, Katharine Isabelle

Eğer The Queen’s Gambit dizisinde satrancın gerektirdiği analitik zekaya hayran kaldıysanız, Kanada üretim polisiye dizisi Endgame bütün da size tarafından. 2011 yılında yayınlanan bu dizi, sadece 1 sezon sürse de izleyenlerin beğenisini kısa bir sürede toplamayı başarmış bir yapım.

Endgame, eski dünya satranç şampiyonu Arkady Balagan’ın dedektiflik hikayelerini anlatıyor. Bulunduğu yerden çıkamama fobisine sahip olan Arkady, bütün davaları kaldığı otel odasından çözmeye çalışır ve her bir davaya stratejik bir olay olarak bakar. Bütün karışık davaları ise satrançtan alışılmış olduğu çözümlemeli zekasını kullanarak çözer. 

Agent Carter

Yayınlama: 2015 – 2016 Cins: Aksiyon, macera, bilim kurgu IMDB: 7,9 Rotten Tomatoes: %86 Oyuncular: Hayley Atwell, James D’Arcy, Enver Gjokaj

Agent Carter, kuvvetli bir bayan profili yansıtmakta The Queen’s Gambit kadar başarılı bir dizi. Marvel’ın ilk televizyon yapımlarından birisi olan Agent Carter, 2 sezon sürse de gayet alımlı bir senaryoya ve olay örgüsüne sahip. 

Agent Carter, bakımlı bir örgütte casus olarak tayin alan Peggy Carter’ın yaşadıklarını konu alıyor. Peggy, eşi öldükten daha sonra kendisini iyice işine adamış zinde bir kadındır ve Howard Stark adında bir adamın vatana ihanet suçundan aklanması için gizli gizli casusluk yapmaya başlar. 

The English Game

Yayınlama: 2020 Nesil: Dram, tarih, spor IMDB: 7,6 Rotten Tomatoes: %53 Oyuncular: Edward Holcroft, Kevin Guthrie, Charlotte Hope

Netflix’te yayınlanan The English Game, tüm dünyada insanların aklını almayı başarabilen futbolun çıkış hikayesini konu alıyor. Tıpkı The Queen’s Gambit gibi spor ve dram odaklı olan bu dizi, bulunduğu dönemde yaşanan sınıf ayrılıklarını da başarılı bir şekilde yansıtıyor. 

Dizide, 1879 yılında üst sınıfa ait aileler, daha yeni popüler olmaya başlayan futbolun bütün iplerini ellerinde tutmaya çalışır oysa futbol konusunda kendi kendini eğitmeye çalışan işçi sınıfı, bu ipleri aristokratların elinden alacak ve futbolda köklü değişiklik yaratacaktır. 

The Marvelous Mrs. Maisel

Yayın: 2017 – Halen Nesil: Komedi, dram  IMDB: 8,7 Rotten Tomatoes: %89 Oyuncular: Rachel Brosnahan, Alex Borstein, Michael Zegen

The Marvelous Mrs. Maisel, keza yurtdışında keza de kendi ülkemizde yoğun alaka görebilen bir dizi. Dizideki karakterler, The Queen’s Gambit dizisinden alışkın olduğumuz karakterlerle oldukça benzerlik gösteriyor ve her iki dizinin tonlarının da birbirine yakın olduğunu söyleyemekte menfaat var.

The Marvelous Mrs. Maisel, kocasının stand-up kariyeri için fazla uğraşan, kendinden imtiyaz üstüne imtiyaz veren fakat işin sonunda aldatıldığını öğrenen Midge Maisel adlı kadının hikayesini anlatıyor. Midge, kocasıyla ayrıldıktan daha sonra acıklı olarak gittiği bir barda sahiden kocasından daha gülünç olduğunu ve stand-up konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu fark eder.

 

Comments
To Top